Víceměřice – zámek – bílá paní

Obec Víceměřice se nachází v okrese Prostějov, kraj Olomoucký.

Doba, ve které Víceměřice vznikly, spadá do začátku vyvrcholení feudální společnosti. O feudální venkov se dělili panovník, světští a na Moravě největším dílem církevní feudálové. Poddaný lid byl jejich majetkem, byl prodáván a kupován jako zboží společně i s panstvím k nemuž patřil. Bez svolení vrchnosti se nemohl ani vystěhovat, ani přistěhovat a byl povinen pro ni pracovat.

Poslední vůlí z 22. dubna 1744 zdědila Vicoměřice nejstarší dcera Marie Alžběty, Marie Terezie, kněžna z Oettingen-Spielberku, a tato poslední vůlí z 13. července 1745 odkazuje svůj majetek nezletilým dcerkám Leopoldině a Eleonoře. Majitelkou Viceměřic a celého statku se stala Leopoldina, provdaná kněžna z Kounic-Rittberku. 14. srpna 1794 odkázala svůj majetek své dceři Eleonoře, která se brzy provdala za 22-letého knížete Klementa Metternicha. V roce 1825 dědí statek kojetínský i s Víceměřicemi jeho syn Viktor kniže Metternich. Roku 1929 po jeho smrti se stává majitelkou jeho sestra Leontina, hraběnka Sandorová, provdaná za uherského hraběte Sandora. Dcera hraběnky Sandorové Paula se provdala za nevlastního strýce Richarda, syna Metternicha a 1861 Víceměřické panství zdědila.

Po smrti vévodkyně Pauly se v roce 1921 stává majitelkou panství Žofie, kněžna z Oettingen-Spielbergu, pravnučka kancléře Metternicha. V řijnu 1921 bylo Víceměřické panství na návrh pozemkového úřadu zabaveno. 12. července 1924 se stává majetkem řepčínských sester dominikánek, které v zámku zřídily ústav pro slabomyslné.

I obyvatelé Víceměřic byli postiženi robotou, která se stále zvyšovala. Odbojní poddaní končili na pranýři. Šlo o červeně natřený sloup, ve kterém byly skoby, k nimž se přivazovali. Ještě po roce 1848 se v zámku zachoval dřevěný osel, do kterého byli zavíráni neposlušní poddaní.

Na víceměřickém zámku kdysi panovala bohatá a lakotná kněžna. Vy­mýšlela na poddané nové daně a povinnosti, celý kraj se před ní třásl. Když ta lakotná paní zemřela, začaly se prý na zámku dít podivné věci. V komnatách a na chodbách se ukazovala bílá žena, procházela z místa na místo a žalostně naříkala. Nejčastěji prý ji vídal ponocný v noci před dvanáctou hodinou. Ale jak odtroubil půlnoc, bílá žena najednou zmizela a byl zase pokoj.
To trvalo dlouhý čas. Jednou ponocný zase uslyšel kroky a šustot šatů a najednou spatřil tu bílou postavu. Měla hedvábné šaty až na zem., celé bílé, bledý obličej a ruce složené na prsou. Kněžna se na něho dívala tak smutně., že si dodal odvahy a zeptal se jí:
„Paní, co se vám stalo? Jak bych vám mohl pomoct?“
Bylo mu všelijak, jenom ne dobře. Bílá paní se na něho upřeně zadívala a řekla prosebným hlasem:
„Pomůžeš mně jen tenkrát, když celý můj majetek rozdáš chudým. Na nich jsem to všecko nalakotila.“
Ten ponocný jí to slíbil a taky to udělal, jak si to přála.
Od té doby se na víceměřickém zámku bílá paní prý už víc neukázala. Měli od ní pokoj.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Bílá a černá paní. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Víceměřice – zámek – bílá paní

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Střední Haná | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s