Chomoutov – Švédský mostek

okres olomouc, kraj Olomoucký

Chomoutov je nejsevernější městskou částí Olomouce. Ves byla založena v ohybu řeky Moravy, v místě kde byl snadný přechod přes řeku, je známa již v listině z r. 1078.

Třicetiletá válka způsobila Chomoutovu značné škody, takže v osadě zůstaly v r.1657 jen 2 chalupníci a 7 domkařů bez pole.

Jednou zrána se po celém Chomoutově rozkřiklo: Švédské vojsko táhne k dědině! Všichni věděli,, co to znamená. Jak vojáci přijdou, všecko si vezmou, komory., sýpky, stáje, chlívy, nic ani lidé nejsou před nimi v bezpečí. Ze všech se stanou žebráci.
Kdyby měli víc času, pak by stačili majetek zakopat do země nebo zazdít a dobytek odvést do lesa. Ale Švédové prý už stojí skoro za humny a za chvíli budou tady.
Když první švédští jezdci dorazili k tomu mostku, co vedl přes ra­meno řeky Moravy, čekali už na ně sousedi z Chomoutová s vozy. A na nich měli velikánské hrnce a každý hrnec byl plný kaše, pěkně posypané perníkem. Všichni hned vojáky zdravili a pobízeli je, ať si berou a ať jen jedí, co jim hrdlo ráčí.
Ta kaše zachránila Chomoutoví Švédové se nedali dvakrát nutit. Měli hlad, však pochodovali už několiknáct hodin, a pořád bez odpočin­ku a bez jídla. A tady na ně čekala voňavá kaše, jen se do ní pustit. S chutí se dali do jídla, jenže jejda, z hrnců se kouřilo a kaše pálila na jazyku jak oheň. Na každou lžíci museli třikrát fouknout, než ji polkli. Víc než hodinu to trvalo, než se najedli a než se vydali dál. Vtrhli do Chomou­tová, prohledali chalupu vedle chalupy, co by kde sebrali — ale nikde nic.
Zatímco se krmili tou kaší, Chomoutovští doma všecko poschovávali, zakopali a dobytek zahnali do lesa. Horká kaše zachránila jejich majetky. Tomu mostku, kde se Švédi tou horkou kaší sytili, se potom po tři sta roků říkalo Švédský mostek.

podobná pověst … je v Bystrce u brna kde pekaři napekli chleba … a také protože byl čerstvě upečený museli foukat.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice švédské utoky na naši zemi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Chomoutov – Švédský mostek

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s