Hanácký obr

Nejstatnější chlapi na celé Moravě prý byli vždycky Hanáci. Před moc a moc lety žil v jedné dědině na Hané pacholek a to byl chlap nad chla­py, Hanák nad Hanáky. Ruce jako lopaty, sílu měl, že s ní fůru obilí utlačil, dělal za tři a jedl ani se neptejte!

V té době zuřila vojna a po Moravě se valila francouzská armáda. Kam přišli, všude brali a rabovali, sedlákům odváděli ze stájí koně a z chlívů nejlepší dobytek. Jednou zrána oral ten pacholek za dědinou a tu najed­nou se na cestě objeví cizí vojáci. Francouzská patrola! A mířili rovnou do vesnice.

Dojeli až k pacholkovi, ale tu zarazili koně: takové pořádné chlapisko ještě žádný z nich jakživ neviděl. Skočili z koní, nahlas breben­tili a okukovali ho., jak je silný a veliký. Pak se vyptávali, z které je dědiny. „Tady z té mávl rukou pacholek.

A jestli prý jsou u nich ve vsi ještě jiní tak silní chlapi jako on?

Tenhle Hanák měl za ušima, podíval se po nich takhle z výšky oni mu všichni sahali sotva po ramena a povídal jakoby nic:
„Jako já? Takový už u nás není žádný: vždyť já jsem z naší dědiny nejmenší a nejslabší!“
Ti vojáci už neřekli ani slovo. Jen vyskočili do sedel, mrskli po něm očima, pobídli koně a pryč! Té vesnici se raději už vyhnuli: dostali strach z hanáckých obrů.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Obři. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Hanácký obr

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s