Litovel – Mor

Město Litovel leží v 233 m n. m. v Hornomoravském úvalu na okraji Mohelnické brázdy. Je vzdáleno přibližně 17 km na severozápad od Olomouce. Protéká jím řeka Morava, která se zde větví do šesti ramen.

Město Litovel bylo založeno v polovině 13. století českým králem Přemyslem Otakarem II. Na rozvětvené řece Moravě stála dříve slovanská rybářská ves, která se dnes nazývá Staré město. Z královského města se po husitských válkách stalo na několik století poddanské.

Během třicetileté války bylo město dvakrát obsazeno švédskými vojsky a vydrancováno. A po válce Litovel ničily město požáry a mor, v následujícím století pak několik válek, kdy ve městě byli Prusové, Francouzi, Uhři i Rusové.

Město zasáhly tři morové epidemie. V průběhu 16. století zažila Litovel dvě morové epidemie a v první polovině 18. století třetí.

V parku před muzeem v Litovli jsou umístěna boží muka, která původně stála v Palackého ulici naproti hostince „U zeleného stromu“, jako poděkování za to, že se zde v r. 1594 zastavila morová epidemie. Hranolová boží muka nesou hranolovou kaplici s dvoustranným křížem. Na čelní straně je zdoben kolčím štítkem se znakem soukeníků a letopočtem zastavení morové epidemie 1594.

Mor v tomto čase zasáhl celé České země a našemu městu se nevyhnul. A v Litovli se tehdy stal „zázrak“. Při venkovní mši za městem stekla z oka svaté Pavlíny na obraze slza, což si lidé vysvětlili jako vyslyšení proseb za ukončení moru. A skutečně, šíření nemoci se zastavilo. Na tomto místě pak byla postavena kaplička. Přestože tam už dávno kaplička není, název ulice, Pavlínka, zůstal. A Pavlínka se dřív říkalo celé čtvrti, tedy i dnešní Kollárové (Jána Kollára) ulici.

Jinou morovou ránu připomíná sloup se sousoším uprostřed náměstí Přemysla Otakara. Byl postaven na památku ukončení další morové rány, která postihla město v roce 1714. A jeho autorem je sochař Václav Tender. Kdo že to je? Přece autor sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci!
Náš, litovelský, morový sloup byl postaven v roce 1724. Je ozdoben sedmi sochami patronů moru. Všichni měli nějaký vztah k morovým epidemiím a věřilo se, že svojí přímluvou mohou mor zažehnat.

Sochy v rozích na straně k radnici představují světce svatého Šebestiána a svatého Rocha. Svatý Šebestián zázračně přežil ostřelování šípy a lidé věřili, že je také ochrání před šípy morovými. Svatého Rocha zase zachránil před smrtí hladem věrný pes Godard. V podobnou záchranu věřili i lidé nakažení morem. Na opačné straně je svatý Karel Boromejský s knihou a křížem a František Xaverský. Oba v dobách morových epidemií pečovali o nemocné. Vrchol sloupu zdobí socha Panny Marie, ve výklenku pod ní je umístěna svatá Pavlína a před ní svatá Rozálie.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice morová nákaza. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Litovel – Mor

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s