Výšovice – lidé ze strachu před Prajzi utíkali

Obec Výšovice se nachází v okrese Prostějov, kraj Olomoucký.

Když se Prajzi hrnuli k Prostějovu, rozkřiklo se, že chytají na vojnu. Tak svobodní chlapci a mladší ženáči utíkali z dědin pryč do lesů a scho­vávali se, kde se dalo. Pak se ještě rozhlásilo, že ani ženy nemají od Prajzů pokoj. Všecky ženské se poplašily, svázaly do ranců, co jim padlo pod ruku, a hajdy pryč. Vzaly taky děti a utíkaly s nimi z Výšovic.

Taky čtvrtnik Přikryl se k nim přidal, jeho žena taky a běželi s ostatními humnama. Chtěli se dostat k Břesovicům. S tetou Přikrylovou cupital malý synáček, měl tenkrát asi čtyři roky. Na kopečku se všichni zastavili a rozhlíželi se po okolí, jestli někde nezahlédnou ty nenáviděné Prajzy. Ale uslyšeli, že Prajzi už jsou na všech stranách — u Vyškova, Olomouce a jinde. Tak co jim zbývalo? Vrátili se zpátky do Výšovic a čekali, až Prajzi přijdou.
Brzy se dočkali. Vojáci se nakvartýrovali po všech chaloupkách a gruntech, jako much jich bylo! Měli prý bílé kalhoty a modré kabáty a oficíři nosili na hlavě vysoké čepice. Ti, co zůstali u Přikrylů, nebyli právě nejhorší. Ale Přikrylovi je museli obsluhovat jako pány, zdáli se pořád hladoví, ani jim nestačili nosit na stůl. Škody žádné nenadělali. Byli to už starší chlapi a rádi se obírali a hráli si s malým Přikrylovým synkem, asi měli doma taky takové caparty, jako byl on.
Jednou přišel do chléva důstojník a že jim odvede mladou jalovici. Ale Přikryl ji nechtěl ani za nic vydat, bránil se a oba se o ni začali tahat a dohadovat.
„Že nedáš, že nedáš?“ rámusil voják po německy. Vytáhl šavli a rozpřáhl se, že Přikryla švihne.
Najednou, kde se vzal tu se vzal, přicupal do chlíva malý Přikrylův synek, chytl hospodáře za kolena a rozplakal se:
„Táto, táto!“
Plakal a držel se ho jako klíště.
Důstojník se zarazil, podíval se na dopisy, co měl s sebou, pak cosi polohlasně zamumlal, otočil se na patě a zabouchl za sebou dvéře od chlíva.
Hospodář si oddychl — měl namále!
Konečně Prajzi jednoho dne odtáhli pryč. Nechali všeho a hned se strojili na další cestu. Po dědině zůstalo plno cukru,, Prajzi ho měli moc, kdoví, kde ho vzali. Taky jiné věci dávali lidem,, kde bydleli, na památku.
Ale když odjížděli, donutili všecky hospodáře s potahy, aby je odvezli. Kterého chytili s koni doma, musel jet s nimi na přípřež. Ti se vrátili domů až za dlouhý čas.
V té době byl drahý oves a jeden sedlák z Výšovic vezl fůru ovsa na prodej až do Mohelnice. Ale po cestě ho Prajzi donutili, aby jel s nimi na fiřpuň. Co on cestou zkusil! Pršelo, tuze promokl, v noci spával jako pes pod vozem. Když se s nimi dostal až do Jevíčka, nějak přece jen utekl. Těšil se na domov, ale cestou se nakazil cholerou, a když se vrátil do Výšovic, brzy nato zemřel.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice prusko-rakouská bitva. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Výšovice – lidé ze strachu před Prajzi utíkali

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Prostějovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s