Senice na Hané – Císař Josef II.

Obec Senice na Hané se nachází v okrese Olomouc, kraj Olomoucký.

Josef II. se narodil dne 13. března roku 1741 ve Vídni do habsbursko-lotrinské rodiny. Byl to nejstarší syn Marie Terezie a Františka I. Štěpána Lotrinského.

Protože to byl následník trůnu, jeho výchova a vzdělání měly poměrně vysokou úroveň. Po smrti otce roku 1765 byl jmenován římskoněmeckým císařem a spoluvládcem své matky. Stal se osvícencem (uplatňoval reformy), ale radikálnost jeho názorů vedla k rozporům mezi ním a matkou. Po smrti Marie Terezie 29. listopadu 1780 se ujal vlády v monarchii, stal se českým a uherským králem. Jeho vládou pokračoval osvícenský absolutismus a nedokonalý rakouský centralismus. Osvícenský absolutismus byl způsob vlády, kdy absolutistický panovník (vládnoucí sám, podle vlastní vůle a bez omezení) uplatňoval reformy. Rakouský centralismus znamenal, že Rakousko bylo centrem Habsburské říše a vše se řídilo odsud. Josef však chtěl, aby tato centralizovaná říše byla jednotná, spravovaná všemocným státním aparátem, v jehož čele by stál panovník (tedy on sám). Ten by potom rozhodoval o všech důležitých otázkách. Pokračoval tedy v úsilí o centralizaci a postátnění správy monarchie, které již započala Marie Terezie. Proto zavedl mnohé reformy, mnohem odvážnější než reformy své matky.

Josef II. chtěl vše řídit a kontrolovat sám. Proto rád a hodně cestoval inkognito pod jménem hrabě Falkenstein, přičemž se seznamoval s realitou na vlastní oči.
Poddaní ho měli rádi, protože se snažil zlepšit jejich postavení a to se mu také povedlo. U českého lidu získal velké sympatie. Češi si ho hrdě nazvali „selským císařem“.

Tenkrát, když se v zemi ujal vlády císař Josef, to přišly pro poddané lepší časy. Však se mu taky říkalo Selský císař a poddaní na něho po jeho smrti dlouho vzpomínali.
Císař Josef prý často jezdil mezi poddané. Jednou k večeru se vracel jeden stařeček z póla domů. Najednou se proti němu objevil na vraném koni nějaký mladý pán, celý premovaný zlatem, a za ním na hnědouších dva lokaji. Pán se zastavil a pěkně se ptal:
„Strýčku, dal byste mně nacpat vašeho zlatého tabáku?“
Stařeček celý ustrnul. Smekl klobouk, vytáhl fajku a už vytahoval z koženek kočičák na tabák a podával ho pánovi. Pán si pozorně nacpal a stařeček mu podpálil. Pán se na něj usmál, pak ale sáhl do kapsy, vy­táhl z kapsy misek a povídal:
„Děkuju vám, strýčku, za váš tabáček. Dám vám za něj něco na pa­mátku, tady máte tři zlaté grejcárky.“
Podal mu tři penízky, pozdravil ho a zmizel i s lokaji někam k Velké Senici.
Pantáta stál a hleděl za nimi. Když se podíval do dlaně kdepak grejcary, měl v hrsti tři zlaté dukáty! Taky už věděl, od koho je dostal, byl to jistě sám císař Josef.
Od té doby se prý tabáku po okolí říkalo zlatý tabák na památku toho setkání.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice císař král president. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Senice na Hané – Císař Josef II.

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s