kraj Jihomoravský – Okres Vyškov

tohle je strušný popis míst daném kraji  ….

Brankovice
– Jižním směrem od Brankovic je malé návrší nazývané Hradištěk a na něm jsou pozůstatky po tvrzi ze 14. století.
Dodnes jsou patrné pozůstatky valů, které dokumentují existenci slovanského hradiště na svahu kopce pod nádražím. To dokládá, že nynější obec leží v lokalitě, kde v minulosti procházela významná cesta, kterou stálo za to chránit opevněným sídlištěm.
– R. 1831 a 1832, hlavně však 1836, zuřila zde cholera, že po dva měsíce denně 10-14 lidí umíralo, též r. 1866.
Občanům Brankovic říkalo v okolí Bučovic „brankovští Rusové“. Na památku příhody která se stala na podzim 1805, kdy se schylovalo k bitvě tří císařů u Slavkova. Jeden ruský oddíl přijel i do Brankovic. Jeho velitel kníže Děvuchovský se zabydlel v hostinci, vydatně povečeřel a vydal se na nocleh k sedláku Hladkému. Mezi zvědavci se mu zalíbila Růženka, mladá dcera sedláka Hladkého. Požadoval, aby mu Růženka byla po vůli, jinak prý zapálí chalupu!
Mezi knížetem a sedlákem došlo ke rvačce. Vojáci se zastali knížete, sedláci se zase hospodáře. Kdovíjak se to semlelo, najednou padla rána a kníže padl k zemi s prostřelenou hrudí. …
– Zhruba půl kilometru severně u okraje městečka se nachází chráněné území přírodní památky Přední Galašek a tvoří jej louka s ohroženými druhy rostlin.

Lhota (u Vyškova)Pokládali žebráka za císaře Josefa II.Okolo r. 1840 potuloval se po Vyškovsku žebrák zvláštního druhu. Byl to stařec 8Oletý prostřední postavy. Na hlavě nosil vysoký černý klobouk, kaštanový kabát sahal mu pod kolena, za kabátem nosil zastrčenu koženou tobolku, vycpanou spisy. Podpíraje se o hůl chodil dům od domu.

Rousínov
Císařská prázda – Císař Josef II.zde požádal orajícího sedláka,aby ho nechal orat pole

Vyškov (dříve také Víškov)
– Před dávnými časy, v těch dobách, kdy v našich zemích vládl mocný Samo, černaly se tmavé hvozdy na místě, kde stojí dnes Vyškov. Nebylo ani dědin v okolí a řeka vlekla se zvolna tichými, divoce zarostlými bažinami. Na jihovýchod odtud vyrůstal ze zvlněné půdy příkrý vrch a na něm stál hrad Orlov. Přešla léta a hrad obýval mocný pán Radimil z Orlova, jehož dcera Viška stala se manželkou Samovou. Ta po své smrti byla pochována hustém lese nedaleko Orlova v údolí řeky. Její popel uložili do země a u nasypané mohyly se konali o výročí její smrti zápalné oběti za zpěvu žalozpěvů na usmíření bohů. Kouzelná moc pak způsobila, že pramen utvořil u její mohyly studánku, do níž přešel věštecký dar, od bohů Višce udělený – kdykoli Moravané vytáhli do boje proti nepříteli, studánka věštila šťastný či nešťastný výsledek; čekalo-li je vítězství, voda byla jasná a průhledná až na dno, ale když jim souzena byla porážka, pak voda zrudla do krvava a povrch se pokryl popel.
Léta a staletí míjela, zanikl věštecký pramen, mohyly byly smeteny, jen pověst zůstala, a ta klade místo mohyl i studánky tam, kde dnes je presbytář vyškovského farního kostela.
Tak končí pověst o vzniku Vyškova.
– V roce 1375 umřel bratr Karla IV. moravský markrabě Jan Jindřich, který díky své prozíravosti a šetrnosti soustředil ve svých rukou mimořádně rozsáhlý majetek. Mezi jeho syny, markrabaty Joštem a Prokopem, záhy vypukl spor o majetek, i o celou Moravu. Bojující oddíly vícekrát poplenily i Vyškovsko.
– V husitských válkách byl Vyškov, který zachoval věrnost biskupovi, dobyt a zpustošen husity.
– za válek uherských ho vypálil syn krále Jiřího z Poděbrad, vévoda Jindřich Müsterberský. Za takzvaných uherských válek protáhlo kolem Vyškova vojsko uherského krále Matyáše Korvína, jehož oddíly v roce 1468 na krátkou dobu obsadily mimo jiné opět i račický hrad.
– V 17. století těžce postihla Vyškov třicetiletá válka. V tomto období v rozmezí let 1618 – 1648 bylo město dvakrát obsazeno Švédy a při jejich druhém vpádu v roce 1643 zcela vypleněno. Ze 155 usedlostí zůstala zachována sotva třetina, stejně vysoké byly i ztráty na životech.
– Na konci 17. století dosáhl Vyškov velkého rozkvětu za panování biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Tehdy se Vyškovu říkalo “Moravské Versailles” nebo také “Hanácké Versailles”.
– V 80. letech 17. století začal ve Vyškově řádit mor, který trval až do začátku století osmnáctého. Tehdy na mor zemřelo tolik obyvatel, že se jejich úmrtí ani nezapisovala do matriky.
– 7. srpen 1609 – Po půlnoci při velké bouři uhodil blesk do radniční věže. Tehdy byly ve sklepení uloženy 2 tuny střelného prachu, jejichž výbuch rozmetal věž i dva přilehlé domy.
– 1753 – Obrovský požár, kterému podlehl celý Vyškov až na dva domy. Jako žhářka byla tehdy upálena 17letá Viktorie Veselá, zamilovaná do tesařského tovaryše, jemuž paličstvím opatřovala práci. Dle vyprávení byl tehdy na námestí takový zár, ze se varila voda v kašně.
– 30. srpna 1814 – Strašná povodeň, kdy 8 dní bez ustání trvá silný liják. Velká voda tehdy vzala 8 domů a 80 poničila.
– 21. května 1917 – Katastrofální požár města Vyškova který trval 3 dny a zničil celou třetinu města. V důsledku tohoto požáru byl zaznamenán úbytek obyvatelstva o 730 osob.
– Korunní princ Rudolf syn císaře Františka Josefa I. u vyškova je o něm i pověst:
„U Vyškova sedlák oral na poli. Po mezi k němu blížil se v řásném plášti ruský důstojník. Sedlák chtěl dáti do zaječích. A tu důstojník od­halil plášť a na prsou zaleskla se mu řada metálů a na límci nápis: Já jsem korunní princ Rudolf a vedu vojsko od východu, abych pomstil se na svých nepřátelích”.
„Koroni princ Ludorf pořád se zjevoje, to o Brna, to o Holomóca, a všode řiká, že spis po vujně nebode, až on zas zasedne na trůn”.
– V průběhu druhé světové války mělo být město Vyškov centrem německého jazykového ostrůvku kolem německého vojenského cvičiště a střelnice a mělo se stát centrem kolonizačního pásma táhnoucího se napříč celou Moravou. Za tímto účelem bylo vydáno nařízení o vystěhování 33 obcí Drahanské vrchoviny. Na konci druhé světové války zasáhly boje Vyškov natolik, že patřil k nejhůře postiženým městům v zemi.
– Dnes v areálu letiště ve Vyškově můžete vidět vojenskou techniku nepříklad z 2. světové války, ale také techniku několika dalších generací.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice kraj Jihomoravský. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s