Prostějov – Farní kostel sv. Petra a Pavla – Nejstarší kostel a prostějovský hřbitov

okres Prostějov, kraj Olomoucký

Kostel byl považován za nejstarší v Prostějově na základě svého starobylého titulu a na základě domněnky, že v jeho okolí stávala původní ves Prostějovice, ze které se koncem 14. století stalo město Prostějov. Dnes převládá názor, že původní obec Prostějovice ležela dále na západ, v místě dnešního Žižkova náměstí a západní části náměstí T. G. Masaryka.

U kostela byl nejstarší prostějovský hřbitov. Až do roku 1763 se pohřbívalo také v kostele. Význam kostela klesl koncem 14. století po založení augustiniánského kláštera s kostelem. V 15. století kostel vyhořel. Po dokončení obnovy kostela sv. Kříže, zničeného husity v roce 1430, byla samostatná farnost u sv. Petra a Pavla v roce 1588 zrušena a kostel se stal filiálním.

V letech 1728 až 1730 byl původní kostelík celkově přestavěn a rozšířen nákladem kyrysnického důstojníka v. v. a prostějovského měšťana Prokopa Františka Pumra (1671-1734). Pod kostelem byla při přestavbě vybudována krypta. Přestavěný kostel měl novou vysokou věž. Hlavní oltář byl dřevěný a v roce 1731 na něj bylo umístěno vzácné sousoší „Poslední večeře Páně“ od významného olomouckého sochaře O. Zahnera (1675-1752), zhotovené po roce 1703. Za oltářem byl obraz Panny Marie svatotomášské. Později byl nahrazen oltářním obrazem sv. Petra v okovech. Došlo tak k nesouhlasu zasvěcení kostela s hlavním oltářem. Teprve v roce 1736 byl první boční oltář na evangelní straně lodi zasvěcen patronům kostela sv. Petru a Pavlu. Kostel byl po přestavbě benedikován prostějovským děkanem Janem Birhelem dne 29. 6. 1731. Svědčí o tom letočetný nápis nad hlavním vchodem do kostela.

V roce 1740 byla věž kostela stržena silnou vichřicí. Místo ní byla postavena jen věžička ve tvaru nízkého čtyřbokého jehlanu, která byla na kostele dvě stě let. Až v roce 1940, při celkové opravě kostela, byla tato věžička nahrazena současnou zvýšenou věží s kopulí, dle návrhu brněnského architekta Klaudia Madlmayra.

Starý prostějovský hřbitov, který se rozkládal kolem kostela byl obehnán zdí. Byl několikrát rozšířen a v roce 1726 byla u severozápadní strany kostela vybudována hřbitovní kaple sv. Lazara. Jde o volně stojící stavbu, šestiúhelníkového půdorysu v raně barokním slohu. Na starém hřbitově se pohřbívalo až do roku 1900, kdy byl otevřen nový hřbitov na Brněnské ulici.

Na věži kostela je nejstarší zvon v Prostějově z roku 1506. Váží 300 kg. Je zasvěcen sv. Petru a Pavlu. Na věži byly celkem čtyři zvony, tři z nich však byly zrekvírovány za 1. a 2. světové války.

Od roku 1934 působí při tomto kostele Společnost Božského Spasitele – salvatoriáni. Ti dosáhli obnovení samostatné farnosti v roce 1938. Jejich působení bylo násilně přerušeno za 2. světové války nacisty (v roce 1942 byl v kounicových kolejích v Brně popraven salvatorián P. ThDr. Metoděj Mičola) a za komunistického režimu, kdy jejich správu přerušila násilná likvidace řádů v roce 1950.

Jediný klášter v Prostějově byl po svém zrušení znovu obnoven, stalo se tak v roce 1990, kdy byla vyfařena z farnosti Povýšení sv.Kříže. Tak dnes Salvatoriáni mají v Prostějově svůj provincialát.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice hřbitovy, zrušené kráštery. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Prostějov – Farní kostel sv. Petra a Pavla – Nejstarší kostel a prostějovský hřbitov

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Prostějovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s