Prostějov – kostel sv. Jana Nepomuckého – Klášter Milosrdných bratří

Klášter Milosrdných bratří – peníze na výstavbu věnovala hraběnka Marie Anna z Lichtenštejna (rozená z Öttingu) jako dar v případě uzdravení jejího syna Jana Nepomuka Karla z Lichtenštejna. Klášter získal svou přetrvávající podobu po přestavbách v letech 1738 – 41 a 1750 – 55. Úkolem řádu milosrdných bratří byla péče o chudé pacienty bez rozdílu konfese. Klášterní dvůr s křížovou chodbou uzavírá na západní straně kostel sv. Jana Nepomuckého, postavený v letech 1750 – 55. Na jeho náročném vybavení (9 oltářů, kazatelna, oratoře v kněžišti atd.) a výzdobě se pracovala do r. 1770. Vnitřek kostela, který má vzácně stejnorodý ráz, je skvělou ukázkou pozdního baroka.

Konvent s klášterním kostelem prošly mnoha těžkými obdobími. Nebyly to jen pruské války, 1.světová válka, ale také těžké zkoušky za 2.světové války. 8.července 1941 přišlo do kláštera gestapo a oznámilo převorovi, že řád je zrušen a rozpuštěn. V listopadu 1943 byl konvent přeměněn na německý lazaret a v roce 1945 od 11.květny do 13.června na ruský. Teprve po odchodu vojáků se Milosrdní vrátili. Nemocnice byla vyloupena a v nepředstavitelném stavu. Kostel zůstal vcelku ušetřen, v roce 1942 byly pro válečné účely zrekvírovány všechny zvony.

V květnu 1959 museli mniši kostel opustit

Dne 16. května roku 1959, přímo po mši na slavnost zasvěcení chrámu, se do kláštera dostavili představitelé komunistické vládní moci a nařídili řeholníkům ještě týž den opustit své sídlo.
„Bratři si museli v noci sbalit kufry a opustit klášter,“ připomněl průběh událostí před padesáti lety provinciál řádu.
Šest mnichů odešlo tehdy na různá místa na Moravě pouze s osobními věcmi. Knihovnu, klášterní kroniku a další inventář museli nechat na místě. Dodnes neví, co se s ním stalo.
Po společenských změnách v roce 1989 se bratři již do Prostějova nevrátili. O provoz kostela se v současné době starají kněží z fary u kostela Povýšení Svatého Kříže. Každou sobotu v pět hodin odpoledne zde slouží mši.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice zrušené kráštery. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Prostějov – kostel sv. Jana Nepomuckého – Klášter Milosrdných bratří

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Prostějovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s