Šternberk – Chrám Zvěstování Panny Marie – bývalí Augustiniánský klášter

Již v románské době stával na tomto místě kostelík zasvěcený svatému Jiří. V roce 1371 byl místo něj postaven gotický kostel. Zakladatelem kostela byl Petr ze Šternberka. Téhož roku přivedl Albert II. do Šternberka augustiniány lateránské kongregace, kteří začali budovat u kostela klášter.

Gotický kostel i klášter velmi utrpěl v husitských bojích roku 1430. Tato „husitská linie“ byla se Šternberkem svázána i za jednoho z dalších majitelů – Albrechta Kostky z Postupic. Když v roce 1466 zemřel poslední mužský člen z rodu Kravařů, majetek zdědily jeho dcery. Panství Šternberk získala Ludmila, která se provdala právě za Albrechta Kostku z Postupic, přítele krále Jiřího z Poděbrad. Díky tomuto přátelství také ve Šternberku delší čas v roce 1469 jako Albrechtův host Jiří z Poděbrad pobýval, když se chystal na jednání se svým rivalem Matyášem Korvínem.

Později kostel dvakrát vyhořel,roku 1538 mohutný požár, zpustošil hrad, klášter i město. Naopak renesanční sloh v městské architektuře do dnešních dní nijak zásadní stopy nezanechal. Mimo jiné i kvůli dalšímu ničivému požáru města v roce 1627. Za zmínku o městských stavbách z tohoto období stojí kromě měšťanských domů, jejichž renesanční prvky se u některých dochovaly dodnes, nadstavba horního patra tzv. Horní městské brány zbourané v roce 1868 a rovněž zbudování kostela Nejsvětější Trojice na podhradí v roce 1592.

Kostel byl proto roku 1775 zbořen a započalo se se stavbou nynějšího kostela. Nový chrám byl stavebně dokončen v roce 1783 a probošt Ondřej Tempes jej 17.11. téhož roku posvětil.

Kostel byl postaven ve slohu klasicistickém. Stavitelem byl brněnský architekt František Antonín Grimm, přední osobnost soudobé architektonické tvorby v moravském prostředí. V 18. století císař Josef II. zrušil augustiniány ve Šternberku a kostel se stává farním.

Současná podoba někdejšího kláštera v těsné blízkostí šternberského hradu pochází z 18. století a je výsledkem tvůrčí aktivity jeho posledních proboštů. Spolu s farním kostelem je nejvýznamnější barokní architekturou města. Budova proboštství, dnes fara, byla postavena za probošta Patricia Vavřince Lehmanna asi v letech 1718 – 1723, jeho nástupce Patricius Jan Meixner (1726 – 1734) nechal zabudovat barokní letohrádek, později zbořený, v zahradě kláštera, která byla přeměněna na vznosný park. Vlastní stavba konventu podle projektu Antonia Beduzziho byla provedena za probošta Jana Josefa Glätzla ve 30. a 40. letech 18. století. Na výzdobě klášterních budov se podíleli vynikající umělci moravského baroka – malíř Jan Kryštof Handke, sochaři Filip Sattler a Jan Kammereith. Barokní přestavba kláštera byla završena novostavbou klášterního a farního kostela Zvěstování Panny Marie na místě zbořeného, původně gotického kostela v letech 1775 – 1783. Stavbu podle projektu brněnského architekta Františka Antonína Grimma provedl stavitel Václav Thalherr. Na výzdobě kostela se podíleli sochaři Jan Michael Scherhauf, Ondřej Schweigel a Václav Prchal, fresky v interiéru namaloval prostějovský malíř František Antonín Sebastini, obraz na hlavním oltáři je dílem Antonína Lublinského a obrazy bočních oltářů namalovali Josef Winterhalter a Leopold Kupelweiser.

Bývalý augustiniánský klášter ve Šternberku nabízí originální prohlídkovou trasu začínající v temných gotických sklepech a ukončenou v prosvětlených barokních sálech, které jsou zdobeny unikátními odkazy mistrů moravské barokní malby. Prohlídku zpestří ukázky hry na varhany ve farním kostele a pravidelné tématické výstavy zaměřené na prezentaci mladých výtvarných talentů.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Husitská revoluce, zrušené kráštery. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Šternberk – Chrám Zvěstování Panny Marie – bývalí Augustiniánský klášter

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šternbersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s