Čehovice – obec 2x lehla popelem a kostel Na konci 2. světové války byl silně poškozen ruskou armádou

okres prostějov, kraj olomoucký

Obec Čehovice leží přibližně 8 km jihovýchodně od okresního města Prostějov na spojnici okresních měst Prostějov-Kroměříž. Na okraji vesnice protéká říčka Vřesůvka.

Původní Čehovice stávaly na kopci Stráž, toto místo dnes připomíná kaple sv. Prokopa. V letech 1621-1623 byla obec vypálena a zničena vojsky Gábora Bethlena. Čehovští se rozhodli postavit novou obec uprostřed svých pozemků u vody a přemístili její základy o 1,5 km na severovýchod v rovině u potoka Vřesůvka.

Starý kostel sv. Prokopa, o němž jest v dějinách vzpomínka r. 1423, 1480 a 1503 při vypálení obce v roce 1623 vyhořel, nebyl však totálně zničen.
Občané pořídili pro opravený kostel dva nové zvony, které byly odlity v letech 1666 a 1667.

Z materiálu starého kostela postavili r. 1789 farníci nynější chrám, zasvěcený sv. Prokopovi. . a původní kostel byl zbořen. Na jeho místě byla v roce 1804 vybudována kaple sv. Prokopa.
Tehdy byl zrušen i starý hřbitov u starého kostela a byl vystavěn nový hřbitov poblíž obce a r. 1872 rozšířen.

Při požáru 15. května 1820 celá osada Čehovice byla zničena požárem, oheń spůsobil že roztavily se i oba zvony, přenesené do nového kostela sv. Prokopa z původního kostela . Později 3 nové zvony na věž byli zavěšeny. Poněvadž stará věž byla nízká, je zvýšena a r. 1888 zřízeny na ní nové hodiny od Šauera z Vídně

Na konci 2. světové války byl kostel silně poškozen ruskou armádou, střelbou z oblasti Čelčic, dne 4. 5. 1945. Věž kostela musela být zbořena a také střecha byla silně poškozena. Výbuch bomby téměř zničil i sakristii. Obnova kostela byla provedena v letech 1946 – 47. Nová čtyřboká věž je vysoká 34 m. V makovici je pamětní spis z r. 1865 a nový spis z r. 1947. Hodiny jsou z r. 1888.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Druhá světová válka, škody napáchané ohněm, švédské utoky na naši zemi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Čehovice – obec 2x lehla popelem a kostel Na konci 2. světové války byl silně poškozen ruskou armádou

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Prostějovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s