Dubicko – Propadlá svatba

okres Šumperk, kraj Olomoucký

Obec leží v podhůří Hrubého Jeseníku na trase ze Zábřeha do Úsova, v Úsovské vrchovině, která směrem na západ přechází od údolní nivy řeky Moravy. Název obce je odvozen od doubí, dubiny, tedy od dubového lesa.

Cesta z Dubicka do Svinova bývala kdysi neujetá, hrbolatá a vůbec beze vší úpravy. Po této cestě severním směrem se nacházela nevelká temná kotlina, uzavřená od východu a západu nízkými pahorky, jen od jihu zcela otevřená. K severu pak se odtud táhla úžlabina, která končila mírným návrším. Tato kotlina kolem dokola byla obklopena sosnovými lesy, které ji činily ještě pochmurnější. Dokonce i zpěvaví ptáci se jí vyhýbali a přednost dávali vzdálenějšímu lesu. A právě k tomuto místu se pojila následující pověst:

Dokud obec Lesnice i s Brníčkem náležela ještě pod farnost dubickou, vedla cesta z Dubicka do těchto dědin právě tímto údolím.

Byl květen, příroda kvasila zelení, květy a vůněmi. Dubický les se zelenal. Zahradník Prokop Strnisko se rozhodl, že se konečně ožení. Už delší dobu měl známost s Martou Vincourovou z Janoslavic. Jednoho dne se odhodlal, že pujde za jejími rodiči požádat o svolení ke svatbě.

Na ceste za vsí se zastavil u známého dubu. Chodíval sem od malička s kamarády a lezli po vetvích. Dub trpělivě po celé generace poslouchal slova dětí, milenců, starosti starých lidí. Žil zde jako součást lidského života. Prokop začal promlouvat k dubu a přemýšlel o své budoucnosti. Tentokrát listy dubu podivne šuměly. „Dnes s tím dubem je težká domluva“, řekl si a pospíchal do Janoslavic, kde Prokop požádal o ruku a dostal svolení ke svatbě. Při ceste zpět se zase zastavil pod dubem na kus řeči. Vylezl si na strom a plánoval si jak jeho děti sem někdy budou lézt a mezi větvemi si hrát na schovávanou.

Vypráví se, že dub zasadil Beneda pri vzniku tvrze a osady Dubicko asi v polovine 13. století.

Za měsíc v červnu byla svatba. Pár kočáru, plno lidí v kostele, na cestě hudba vyhrávala. Všichni Prokopovi a Martě přáli štestí. Prokopovi zablýsklo v očích, přepadla ho pýcha a rozmar, poručil kočímu, aby vyjel z Dubicka cestou k dubu. Snad se chtěl pochlubit, snad poděkovat.

Když přijeli na ono místo ve středu údolí, ohlašoval právě malý zvon z dubické kostelní vížky, zvaný Floriánek, při mši pozdvihování. Jeden z nábožných vozků přitom smekl klobouk, pokřižoval se a bil se v prsa. Ostatní společnost se mu však hlasitě smála a pro jeho zbožnost si ho dobírala.

Najednou od Bradla zadunělo, zahřmelo, udělal se vichr, ozval se hřmot.

V tu chvíli se hukotem země otevřela a rozpustilí svatebčané s vozkou i koňmi se propadli do země. Jen ten jediný zbožný vozka s koňmi vyjel. Blesk zasáhl i starý dub, který začal hořet. Po celý den dub doutnal, z pahýlu opadávala zčernalá dřívka. Na to místo pak se vyvalila veliká spousta vody a vyplnila propadlinu. Misto kde stal dub lidé postavili kríž.

Ještě před půl druhým stoletím tam ta propadlina byla patrná. Lid tomu místu říkal Louže a okolnímu poli Peklo. Později zanášela sem voda naplaveninu a listí, propadlina se stávala menší a mělčí, až ji konečně trávník pokryl docela. Jen bahnisko pak naznačovalo místo propadlé svatební společnosti. Dnes samozřejmě zmizelo už docela a mladé pokolení na ně zcela zapomnělo. Onomu místu se pak říkalo jen Kout a okolnímu poli Peklo. 

Tam, kde se svatebčané propadli je dodnes močál a místu se říká „Na propadlé svatbě“.

Zbytky ohořelého dubu ani kříž tu dnes již nenajdete, ale je zde dosut patrný malý močál, takže buďte opatrní a moc neklejte, aby vás močál nepohltil.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice močál bažiny, Počasí - záznamy bouřek v dějinách, svatba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Dubicko – Propadlá svatba

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Zábřežsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s