Postřelmovský Venoušek

Při stavbě silničního obchvatu obce v roce 2003 byl proveden záchranný archeologický průzkum sídlišně z mladší doby kamenné.
Celý rok trval archeologům výzkum v okolí Postřelmova na Šumpersku. Zároveň zde silničáři budovali obchvat, který je první částí rychlostní komunikace na Jeseník.
Nynější silnice obchvatu vede středem vesnice, domy pokračovaly dále východním a západním směrem.
Kdyby se dálniční obchvat stavěl padesát metrů dál západním směrem, tak by osadu neobjevili.

Archeologové zde objevili pozůstatky osady z mladší doby kamenné. Nejcennější je ale soška stará přibližně šest tisíc roků, jedná se o úchytku misky ve tvaru lidské hlavy, později nazvaná „Postřelmovský Venoušek“ a část misky čtvercovitého půdorysu. Pravděpodobně se jednalo o kultovní předměty šamana, náhodně vhozené do jámy. Jedná se o jedinečný doklad tváře člověka mladší doby kamenné.

Soška Venouška vypovídá o tom, jaký byl duchovní život našich prapředků. „Dá se usuzovat, že byl na svou dobu poměrně bohatý a pestrý,“

Osada existovala asi před 6500 lety. Postřelmovská osada z mladší doby kamenné patří do takzvané lineární kultury, která spadá do období kolem 4000 let před naším letopočtem. Lokalita je podle archeologů unikátní tím, že jde o nejvýše položenou osadu v povodí řeky Moravy. Nedá se předpokládat, že bude osídlení ještě dál proti toku Moravy. Po skončení mladší doby kamenné a nástupu doby bronzové už zde podle nálezů lidé nežili.
Lidé zde zřejmě zkusili žít, ale podmínky se jim zdály příliš tvrdé, takže se stáhli jižněji. Nic nesvědčí například pro vyvraždění osady nebo vymření následkem nemocí.

„Domy byly dřevěné, takže neměly dlouhého trvání. Lidé se tehdy často přesouvali za lepší půdou a na stejné místo se několikrát vraceli. Svědčí o tom stopy po opakovaném zakládání domů,“

Zdejší lidé byli zemědělci, chovali dobytek a pěstovali obilí. Žili po rodech v několika dlouhých nadzemních domech o půdorysu až pětadvacet krát šest metrů.
Po nichž v terénu zůstaly řady kůlů, a v jejich okolí byla vybírána hlína na výmaz stěn a výrobu keramiky. Ve vzniklých jámách si obyvatelé stavěli jednoduché pece na přípravu jídel a pálení keramiky. Část z nich pak zaházeli odpadem. Obyvatelé zde stavěli jednoduché pece, byly nalezeny kamenné nástroje a úlomky keramiky (jejich povrch zdobily pásy nehtových vrypů a ryté čáry).

Překvapivé závěry přinesl podrobný rozbor nalezené keramiky. „Ti lidé byli i řemeslně velmi dovední. Do keramiky přidávali tuhu, která dobře vede teplo a nádoby potom nepraskaly,“ Přitom tuha se nachází až padesát kilometrů od Postřelmova v dnešní Branné. „To dokládá, že se v žádném případě neuzavírali jen v osadě a několika kilometrů v okolí“.
Ještě překvapivější bylo zjištění, že lidé z postřelmovské osady obchodovali i s Polskem. „Nalezli jsme keramiku, na které jsou patrné stopy výzdoby používané v Polsku. Ještě nevíme, jestli se sem dostala už hotová keramika, nebo jde o zdejší umnou napodobeninu. V každém případě lze říct, že zdejší lidé byli schopni překonávat opravdu velké vzdálenosti a neodradilo je ani putování přes Jeseníky.“
Dokladem o obchodu s Polskem jsou podle něj pazourky, které patřily k základením nástrojům tehdejších lidí. Ty u nás nemohli získat. „Obchod mohl fungovat tak, že si lidé cestu do Branné pro tuhu prodloužili až do Polska. Tam směnili tuhu za pazourky, případně ozdobnou keramiku a při cestě zpět zase něco vyměnili za tuhu a tu potom přinesli do své osady a přidávali ji do keramiky.“

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Postřelmovský Venoušek

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Zábřežsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s