Klášterec – vznik obce je spojovan s klášterem – Had se zlatou korunkou – Klášterecký poklad

okres Šumperk kraj Olomoucký

Rozlohou a počtem obyvatel býval a doposud je značně menší než Olšany. Větší ohlas však získal zásluhou bohaté (byť značně zamlžené) historie, spojené s klášterem, který zde kdysi stával.

Klášter na místě pozdější vesnice byl založen pravděpodobně na konci 13. století, mezi lety 1277 a 1289 i když První písemná zpráva o Klášterci pochází až z roku 1349. Byl to jenom pobočný benediktinský konvent, protože opatství a zřejmě i zakladatele měl v Postoloprtech v Čechách. Klášter neoplýval majetkem a byl svěřován „do ochrany“ různým pánům, kdežto vesnice byla již roku 1464 zapsána do zemských desek tehdejšímu majiteli Zábřeha a Brníčka, Jiříkovi st. Tunklovi. Koncem 15. století je ještě jmenována ves Klášterec s dvorem a klášterem, ale potom zprávy o klášteře v pramenech mizí. Ve vsi bylo po třicetileté válce podle lánového rejstříku jen devět usedlíků. Do roku 1834 vzrostl počet zdejších obyvatel na 183 osob ve 28 domech.

Po bývalém klášteře zůstal ve vsi kostel Zvěstování P. Marie (v jádru gotická architektura ze 14. století), , který byl obnoven po zpustošení za husitských válek, a při něm fara, která však v 17. století zanikla a byla obnovena až v roce 1914. Kostel Zvěstování P. Marie je také nejcennější historickou památkou (v jádru gotická architektura ze 14. století) s ohradní zdí a dnes již nepatrnými zbytky bývalého kláštera.
Přestože byl kostel několikrát přestavěn, zachovaly se pro budoucí generace fragmenty původní gotické výzdoby a také památkou na někdejší klášter je i gotická madona s Ježíškem, v presbytáři je k vidění její kopie, originál je uložen v muzeu v Bojkovicích (tzv. Bojkovická madona). Další zajímavostí je velká nástěnná malba České nebe s vyobrazením českých světců.
Zbytky klášterních zdí byly na hřbitově patrny ještě v 19. století, stejně jako zbytky sklepních prostorů kláštera.

V novodobých dějinách byly osudy této vsi do značné míry ovlivněny sousedními Olšany, i když obě lokality byly až do roku 1960 odděleny okresními hranicemi mezi Zábřehem a Šumperkem – nakonec byl Klášterec v roce 1980 administrativně sloučen jako místní část s Olšany.
Obec Klášterec je jižní částí olšanského katastru a od obce Olšan je vzdálen 1 km. Rozkládá se na pravém břehu horního toku řeky Moravy, při hlavní silnici ze Šumperka do Červené Vody a při její odbočce do Zborova a dále ke Štítům.
Střední nadmořská výška je 324 m. Značná část nevelkého katastru 214 hektarů se z údolí Moravy zvedá k západu do zalesněných strání a kopců Zábřežské vrchoviny.

Obec Olšany se rozkládá asi devět kilometrů západně od Šumperku a je vzdálená přibližně 19 km od polských hranic.

Had se zlatou korunkou

V dávných dobách, kdy krajina kolem nynějšího Klášterce byla pokryta hlubokými lesy, zdržoval se v nich had se zlatou korunkou. Kdo hada spatřil, toužil po jeho zlaté korunce a mnohý svou touhu zaplatil životem.
Jedenkrát se bral krajinou od mlýna k mlýnu mlynářský pomocník. Pro svou bezpečnost s sebou nosil velikou křesací pistoli. Umdlen cestou odpočinul si na louce pod stinným stromem v měkké trávě. Náhle zaslechl šustot a sykot. Pozorně se rozhlédl a uviděl hada, jak vylézá z rokytí rostoucího na břehu Moravy. Na sluníčku se stočil do klubíčka a vztyčil hlavu, na které měl zlatou korunku.
Chasník opatrně vstal a vyňal z kapsy bílý šátek, který opodál spícího hada prostřel. Vtom se had probudil a jako blesk zmizel v rokytí. Chasník se ukryl za kmen mohutného stromu a čekal. Za malou chvíli se had objevil znovu, doplazil se k šátku a stočil se na něm do klubíčka. Mlynářský namířil pistoli a střelil. Had se vztyčil, hrozivě zasyčel, ale pak se v křeči zhroutil mrtvý na zem.
Chasník sebral korunku a utíkal, seč mu síly stačily. Ve městě korunku prodal a za stržené peníze koupil kus lesa, na kterém postavil kostel a klášter a sám se v něm stal prvním mnichem. Ke klášteru putovalo mnoho poutníků, proto po čase kolem kláštera si kramáři postavili chalupy a vznikla vesnice, kterou nazvali Klášterec.

Klášterecký poklad
Pověst o ohromném pokladu ve sklepení zbořeného kláštera v Klášterci nedala mnoha lidem chtivým mamonu spát. Když knězi a mniši museli klášter narychlo opustit, jistě poklad zlato a stříbro ukryli ve sklepení. Tak se soudilo. A mnozí kopali a hledali
Jedenkrát se hned několik mužů odhodlalo kopat v zasypaných klášterních sklepeních. Věřili v moc duchů, kteří poklad chrání, a proto si usmyslili, jak na to vyzrají. Než se dali do kopání, postavili dvanáctiletého chlapce červenou čepičkou na hlavě a se svěcenou vodou a kropáčem v ruce na stráž. Poučili ho, kdyby viděl blížit se čerty nebo jiné příšery, aby mlčel a jen kropáčem proti nim kropil. Pak, požehnavše se křížem, dali se do kopání. Po dlouhé a úmorné práci narazili na sklepení a v něm našli truhlu plnou zlata, stříbra, drahými kameny vykládaných kalichů a drahocenných rouch. Spěchali, aby už měli poklad nahoře. Když již byli skoro na povrchu, postavili truhlici na zem, aby si trochu oddechli. Vtom se přihnala tlupa čertů, psů s ohnivýma očima a jiných příšer a přímo na chlapce. Ten se lekl, zahodil svěcenou vodu i s kropáčem a s křikem utíkal. Země se zatřásla, vyšlehly plameny, vyvalil se sirný dým a truhlice se propadla do hlubiny, která se nad ní zavřela.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice spojení zvířete a tajemného místa - HAD, zakopané zapomenuté poklady, zrušené kráštery, čertovská místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Klášterec – vznik obce je spojovan s klášterem – Had se zlatou korunkou – Klášterecký poklad

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s