Střítež – bývalá vesnice

okres Šumperk kraj Olomoucký

Nádherné místo uprostřed lesů, kam je automobilům a zlým lidem vjezd zakázán.

Na Střítež se můžete dostat lesní cestou ze dvou stran – od Veselí a od Vacetína.

Nedaleko Mohelnice stávala vesnice Střítež ve 14.století byla lénem olomouckých biskupů, stával zde farní kostel a dvůr s tvrzí, na níž sídlili místní vladykové. Tvrz byla zničena na přelomu 14. a 15. století a Střítež definitivně zanikla začátkem 16. století.

Z někdejší vsi zde zůstala jen myslivna. Na kopci stojí empírová kaplička.K myslivně vede řada lesních cest, od myslivny ke kapli je cesta zdobená křížovou cestou se čtrnácti zastaveními, tvořenými pískovcovými kvádry klasicistního slohu.

Pozůstatkem zdejšího kostela je pískovcová pozdně románská křtitelnice, která dnes stojí před vchodem do expozice mohelnického muzea.

Každoročně se zde v září konají poutě.
Známá Střítežská pouť se odehrává vždy druhou neděli v září.
Od konce 19. století se vždy v neděli, po svátku narození Panny Marie (8. září), koná pouť k zdejší empírové kapličce.

Podle pověsti se do střítežských lesů za husitských válek uchýlil se svým dvorem jistý rytíř David, který pocházel ze zemanského rodu z Hané (snad jeden z vladyků Lhotských). Na jednom z pahorků vybudovali opevněné sídlo, kde začal snít svůj sen o malé říši blaha a spokojenosti. Poblíž sídla se rozrostla vesnice, která se zvětšovala díky zvěsti o dobrotě zdejšího pána.
Zlí jazykové ovšem již tehdy dokázaly poštvat proti rytíři vrchnost. Rozšířily zprávy o údajném loupežení střítežského pána, navíc olomouckému biskupovi Frydrychovi se nelíbila jedna z posledních věcí, které ve zdejším kraji připomínaly husitství.
Střítež byla napadena. Šiky krvechtivých a zfanatizovaných nepřátel se hrnuly na dřevěné hradby osady, ale několik desítek obránců je udrželo. Nastalo dlouhé obléhání.
Přišlo léto, tragické pro Davidovy stoupence. Slunce pálilo jako pominuté, všechno vyschlo na troud. Ohnivé šípy zapálily palisádu a plameny brzy zachvátily celou tvrz.
Zdivočelá cháska v ohromné přesile vpadla dovnitř. Ještě chvíli bylo vidět hrdě vztyčenou zlatou zbroj rytíře Davida a jeho kmitající meč v houfu nepřátel. Pak se vůkol rozlehl vítězný jek dobyvatelů. Začali drancovat, hledat rytířovo bohatství. Jaké ale bylo jejich překvapení, když nenašli ani měďák. Chtěli se alespoň nasytit Davidovou zbrojí, ale těla statečných obránců Stříteže zmizela v oblacích kouře.
Zdecimovaná a šokovaná výprava se obrátila k Olomouci. Zbytky husitských oddílů v lesích ale dovršily jejich osud. Ze Stříteže ale zbyl jen dým a popel.
Od té doby se řada odvážlivců pokoušela najít rytířův poklad. Někteří se vrátili bez úspěchu, jiní vůbec ne. David je prý zahubil. Jeho duch tu prý hlídá a dokáže rozpoznat úmysly příchozího.
Až po dlouhých staletích se zde opět na čas usídlili lidé a obnovili osadu. Říkalo se, že ve chvílích, kdy se na Stříteži povaluje mlha, jsou v ní slyšet kopyta koní a šepot jezdců. To prý Davidova družina objíždí své panství a střeží klid zdejších lesů …

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Husitská revoluce, spojení zvířete a tajemného místa - kůň, zakopané zapomenuté poklady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Střítež – bývalá vesnice

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Mohelnicko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s