Hadový důl u Janoušova – drak – král hadů

okres Ústí nad Orlicí kraj Pardubický

Z osobního jména Janouš či Janek pochází pravděpodobně i jméno osady Janoušov, která byla před rokem 1880 sloučena s Cotkytlí v jednu obec. První zmínka o vsi se dochovala z roku 1412, kdy je označována jako Jankov. V historických pramenech je o ní zmínka ještě v roce 1446, 1464 a1482 a po tomto roce zřejmě zanikla. Znovu se o ní dozvídáme až v 18. století, od kdy nesla název Janoušov, německy Johannesthal (na rozdíl od Janoušova-Janauschendorfu v sousedním šumperském okrese).

Hadový důl u Janoušova je opředen mnoha pověstmi.

Jedna vypráví dokonce o velikém draku, ten prý tam kdysi vyžral celou dědinu, která stávala na tom místě, větší než dnešní Janoušov.

Jiná pověst, která Hadovýmu dolu dala jméno,

zase vypravuje o dvou vandrovníclch, kteří se tu na chvíli zastavili na svém vandru. Jeden z nich prý uměl „citýrovat“ hady. Svému společníku pravil, chce-li vědět, kolik je na okolí hadů, aby vylezl na nejbližší jedli. Potom udělal kolem sebe hůlkou kruh a začal pískat na píšťalu. Hned se k němu hadi sbíhali ze všech stran, hrozivě na něho syčeli, ale do čarovného kruhu nesměli. Po chvíli, když se již žádný další had neobjevoval, přestal vandrovník pískat. Ale vtom se připlazil ještě poslední, největší had – král hadů a opovážlivého vandrovníka sežral. Co se stalo s druhým vandrovníkem na jedli, pověst už nepraví.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Dračí místa, spojení zvířete a tajemného místa - HAD. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Hadový důl u Janoušova – drak – král hadů

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Ústí nad Orlicí | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s