Cotkytle – vrch Lázek – Ladislav Velen ze Žerotína, poslední český pán Moravské Třebové, Zábřeha zde poslední chvíle života strávil jako poustevník

okres Ústí nad Orlicí kraj Pardubický

1,5 km jihozápadně obce Cotkytle je vrch Lázek (714 m) nejvyšší vrch Zábřežské vrchoviny.
Výrazný vrch v podhůří Orlické a Jesenické oblasti je tvořen pararulami zábřežského krystalinika. Čistou přírodu dokládají blízká chráněná území: V dole, Selský potok, Selský les a přírodní park Březná.

Nachází se tady stejnojmenná rozhledna s Reichlovou chatou.
Z rozhledny je výhled na Orlické hory, hřeben Hrubého Jeseníku, Lanškrounsko, Českotřebovsko, Rychnovský vrch a za dobré viditelnosti Svatý Kopeček u Olomouce.

Lázek je nejen na historické česko-moravské hranici, ale vedla tu i hranice národnostní a jazyková, o kterou se vedly letité boje.

Aby Lázek zůstal v českých rukou, koupila strategicky významný pozemek na jeho vrcholu Národní jednota v Olomouci. V roce 1908 na něm nechala navršit mohylu zasvěcenou památce Svatopluka Čecha a o čtyři roky později vedle ní postavila rozhlednu. Byla to patnáctimetrová dřevěná věž se zastřešenou vyhlídkou a s malou verandou v přízemí. Otevřena byla při malé slavnosti 28. července 1912. Některým Němcům z Lanškrouna se však české aktivity na Lázku příliš nezamlouvaly. Několikrát to také dali znát: jednou polámáním vysazených lip, jindy zase poškozením rozhledny. Ta proto musela být již po šesti letech v roce 1918 stržena.

Současná rozhledna byla postavena ze sbírky Klubu českých turistů podle projektu architekta Stejskala v roce 1933, slavnostní otevření bylo 13. srpna. Jde o dřevěnou věž o výšce 20 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 17 m, na kterou vede 87 schodů. Současně s ní byla vybudována i chata, pojmenovaná po berním úředníkovi Františku Reichlovi ze Zábřehu.

Nedaleko chaty stojí pomník obětem protinacistického odboje za 2. světové války.

O Lázku u Cotkytle vypráví pověst o poustevníku, který prý tu pobýval kdysi za dávných časů.
Objevil se najednou, nikdo ho neznal, nikdo nevěděl, odkud se tu vzal. Ale byl to hodný člověk. Vystavěl si v lese malou chaloupku, mluvíval málo, s lidmi se stýkal, jen když musel. Byl to prý člověk učený a zkušený. Kdo k němu přišel o radu, rád mu poradil a pomohl. Znal kdekteré léčivé byliny a co nač je dobré.

Často jej lidé viděli na vrcholu Lázku, jak se zadíval směrem k Moravské Třebové. Jednou se ho ptal pasáček, co pásl na Lázku stádo dobytka: „Pane, co se pořád díváte tam ke Třebové?“

„Ach, milý chlapče, ty nechápeš, co mě bolí. Bože, Bože, toto všechno, co tu vidět, bylo kdysi naše, a dnes…?“ Více nepověděl.
Dlouhá léta žil poustevník na Lázku. Málo kroků od jeho chaloupky byla studánka s čistou a dobrou vodou, za léčivé byliny stařečka zásobili lidé chlebem a mlékem.

Ale jednou na jaře našli poustevníka v jeho chatě mrtvého. A nebyl prý to nikdo jiný než sám Ladislav Velen ze Žerotína, poslední český pán Moravské Třebové, Zábřeha a Rudy, který po porážce českých stavů na Bílé hoře a letech vyhnanství tajně se vrátil domů.

Ladislav Velen byl syn Jana ze Žerotína na Břeclavi a jeho ženy Kunky (Kunhuty), dcery Ladislava Velena z Boskovic. Po brzké smrti rodičů zdědil rozsáhlý, avšak hodně zadlužený majetek – panství Břeclav, Rudu nad Moravou, Zábřeh, Moravskou Třebovou, zámek Tatenice, tvrz Nemili u Zábřeha.
Po bitvě na Bílé hoře Žerotín prosil o milost, ale marně. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti a zabavení veškerého majetku. V emigraci se připojil k odpůrcům Habsburků. Roku 1621 se pokusil spolu s vojskem Jana Jiřího Krnovského dobýt zpět Opavu, kterou byla v držení Karla z Lichtenštejna. Po dalších prohrách se odebral do Uher a později ke dvoru Fridricha Falckého do Haagu.
Roku 1626, v době třicetileté války, bojoval ve jménu dánského krále Kristiána IV. Dánského po boku velitele koaličních armád Petra Arnošta Mansfelda a podílel se na okupaci Slezska, včetně Opavska. Roku 1634 byl jmenován vrchním velitelem švédského okupačního vojska ve Slezsku. Po přechodné porážce Švédů se neúnavný bojovník Ladislav Velen uchýlil do ústraní na Poznaňsku, kde na dosud nám neznámém místě zemřel.

Ladislav Velen ze Žerotína. – Byl Jako předseda soudu, který mu byl svěřen, s obžalovaným Janem Sarkandrem.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice švédské utoky na naši zemi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Cotkytle – vrch Lázek – Ladislav Velen ze Žerotína, poslední český pán Moravské Třebové, Zábřeha zde poslední chvíle života strávil jako poustevník

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Ústí nad Orlicí | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s