Mohelnice – pivovar – chmelnice

okres Šumperk  kraj Olomoucký

Minulosti mnohá města měli i pivovar a tak to bylo i Mohelnici a měli městané nařízeno odebírat pivo výhradně jen z Mohelnického pivovaru.
I město Mohelnice mělo v minulosti právovarečné měšťany. Jeden z pivovarů byl postaven u Hradební ulice, byl však zrušen v roce 1890.
Město a jeho právováreční měšťané roku 1748 zakoupili dům ze druhé strany takzvaného Lokaidova domu. Nyní dům na náměstí č. 15, vpravo vedle hotelu Slavie. Tento dům se měl původně stát pivovarem. Avšak městská rada svůj původní záměr změnila a pivovar nechala postavit na místě koupeného domu, který stával v prostoru mezi Hradební ulicí a zmíněným Lokaidovým domem. Lokaidův dům pak roku 1750 přestavěli na novou radnici. Původní přízemní dům rozšířili o první patro a v zadním traktu, přiléhajícímu k novému pivovaru.

Pivovar byl zrušen asi roku 1890. Jeho největší produkce dosahovala 1 000 hl.

Na mohelnické straně při hranici mezi moravičanskými a mohelnickými pozemky bývala rozsáhlá chmelnice, která ve třicátých letech devatenáctého století byla zrušena. Zdržovali se v ní prý různi pobudové, kteří kolemjdoucí obtěžovali a obírali. Také dělníci ani za velký plat proto nechtěli ve chmelnici pracovat. A tak chmelnici zrušili.

Hranici mezi pozemky moravičanskými a mohelnickými tvoří potok, tekoucí z hor nad Újezdem. Tomu potoku říkají v Moravičanech Chmelen. Silnice přes ten potok byla spojena můstkem, kde se říkalo u Chmelena. Jméno to je z doby, kdy bývala na mohelnické straně právě ta chmelnice.

Mezi lidem se začala šířit pověst, že tam u Chmelena straší. Tak prý strýček Vavrdů, sedlák z Moravičan, šel do Mohelnice do pivovaru pro kvasnice. Trochu déle se v pivovaru zdržel a proto pospíchal co jen mohl, aby přešel Chmelen dříve, než zazvoní poledne. Neboť se povídalo, že u Chmelena straší právě o dvanácté v poledne a o půlnoci. Když přišel na konec chmelnice téměř až k samému můstku, tak zazvonilo v Mohelnici poledne. V tom okamžiku před jeho očima se vynořila uprostřed můstku mužská postava. Byla zahalená v šedý mnišský hábit, na hlavě měla šedý klobouk, hluboko do očí vtlačený, a oběma rukama se podpírala o hůl. Strýček se tak lekl, že zůstal na několik okamžiků stát jako by zdřevěněl. Potom se však sebral a utíkal nazpět až na císařskou silnici a oklikou přes Loštice domů. Kvasnic nedonesl ani půl žejdlíku, neboť je cestou všechny rozšplíchal.

Tetka Pešlová, též z Moravičan, měla pole na moravičanské straně u samého Chmelena. Šla na pole vyrývat mrkev a spěchala, aby s tím byla hotova co nejdříve a ještě před zvoněním poledne se dostala z pole pryč. Měla před sebou už i jen malý kousek, když vtom zazvonilo poledne a něco tetku plesklo jakoby holí po zádech. Ohlédla se a hrůzou vykřikla. I ona stejně jako strýček Vavrdů uviděla za sebou stát muže v šedém hábitu a s šedým kloboukem na hlavě, hluboko do očí vtlačeným, a s holí v ruce. Poděšena zahodila rýč, všechno nechala na poli a utíkala domů co jí nohy stačily. Její muž čistil právě obilí u chalupníka Fréborta, běžela tedy až tam a umdlená spadla zrovna na hromadu obilí na humně. A teprve druhý den mohli z ní dostat rozumné slovo.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Mohelnice – pivovar – chmelnice

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Mohelnicko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s