Úsov – Mackova skalka – hrad starší než Úsov – bludičky – utopený Bohatý kupec v bažině

Nedaleko Úsova je malý lesík – Mackova skalka

Kdysi dávno jej vlastnil nějaký Werner, byl to němec, který začal po Úsově a jeho okolí vyprávět, že tam našel v hromadách kamení tajnou chodbu, postavenou z kamenných kvádrů, které byly postaveny terasovitě v kruhu. Tato chodba vedla do místností, které byly plné starých knih, listin a nábytku. Bylo tam i několik obrazů, z kterých bylo zřejmé, že na tomto místě stával kdysi hrad, který sloužil k ochraně okolí před vpády cizích vojsk. Byl ale zbourán a nový se postavil o kopec vedle, tam, kde nyní stojí úsovský zámek. Lidé po něm chtěli, aby jim donesl ukázat nějaké ty staré listiny a on s tím kupodivu souhlasil. Tvrdil ale, že mu to chvíli potrvá, než nějaké důkazy donese, že je to velmi obtížná cesta a nebezpečná, že se jde dlouho po schodech dolů, které jsou samá díra a bez zábradlí. Nakonec odešel, ale od té doby, jej nikdo nikdy nespatřil. Povídalo se, že asi spadl na těch starých schodech do nějaké díry a tam i umřel, protože se nedokázal sám dostat zpět. Od těch dob v místech Mackovy skalky bloudí jeho duše a straší potomky těch, kteří mu nevěřili a donutili jej jít si pro svoji smrt. U něho doma v podnájmu pak bylo nalezeno několik starých listin, které si odnesl farář na úsovskou faru a tam je schoval, protože tyto listiny nedokázal přečíst.

jiná pověst vyprávý :
V dřívějších dobách se chodilo z Úsova do Medlova přes „Černalovu skalku“. Pokaždé, když bylo v noci pod mrakem a nebylo vidět vůbec na cestu, začaly se na této cestě objevovat velké světlušky, za kterými každý, ať chtěl, nebo nechtěl, musel jít a vždy se vzpamatoval teprve uprostřed „Černalovy skalky“, když světlušky někam zmizely a každý zjistil, že je po kotníky v bažinách a že se začíná pomalu propadat.
Nikdo z náhodných obětí nevěděl, kterým směrem, po které neviditelné cestičce v bahnech, se tam dostal a jak se zase dostat z bažiny ven. Jen málokomu se podařilo odtamtud vyváznout živ a zdráv a najít tu správnou cestu vedoucí z bažiny na svobodu.

Začali se tedy všichni tam tudy jdoucí „Černalově skalce“ vyhýbat a začali raději chodit o několik set kroků jižněji v místech, kde se nyní nachází asfaltová silnice z Úsova do Medlova. Dneska se již neříká tomu vyvýšenému místu s malím lesíkem uprostřed pole „Černalova skalka“, nýbrž „Mackova skalka“ a po rozsáhlé bažině taky nejsou památky, bažiny jsou skoro všechny již dávno vysušené.

Pouze na jednom místě uprostřed je nepatrný zbytek po velké bažině, která časem vysychala až vyschla skoro úplně, a o ní se tvrdí, že v sobě ukrývá velký poklad, protože jednou jel na koni z Medlova do Úsova bohatý kupec se zlatem přes onu zmiňovanou „Černalovu skalku“ avšak do Úsova nikdy nepřijel. I začalo se pátrat, co se přihodilo a zjistilo se, že večer vyjel kupec z Medlova a nedaleko „Černalovy skalky“ byl objeven jeho kůň. Samozřejmě bez jezdce a bez pokladu. Bohatý kupec se prý utopil i se svým velkým majetkem v nějaké bažině a někteří lidé tvrdili, že té noci bylo mnohem více světlušek než kdy jindy. Tyto zlověstné světlušky se tím směrem objevují doposud.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice bludičky, močál bažiny, zakopané zapomenuté poklady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Úsov – Mackova skalka – hrad starší než Úsov – bludičky – utopený Bohatý kupec v bažině

  1. Pohádkář napsal:

    Tak to jsem o Černalové skalce netušil.
    Díky Ti,že píšeš tento blog.

  2. Pingback: kraj Olomoucký – Mohelnicko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s