Úsov – vlkodlak

okres Šumperk kraj Olomoucký

Úsov (německy Mährisch Aussee, jidiš Asjva) je malé město na pomezí střední a severozápadní Moravy v podhůří Hrubého Jeseníku na potoce Doubravka, 5 km severovýchodně od Mohelnice a 7 km severozápadně od Uničova.

V době, kdy se ještě kolem hradu Úsova rozprostíraly husté lesy, žil hluboko v lese židovský uhlíř, prostoduchý člověk, který nerozeznával dobré od zlého. Za noci, kdy měsíc byl v úplňku, měnil se však v zuřivého vlkodlaka – běda pocestnému, který za úplňku šel lesem!

Nebezpečného tvora obestíralo podivné tajemství. K tomuto, jinak tak tichému, plachému člověku se jednou ve spánku přiblížil satan Kategor – pokušitel a žalobce. Vyrval mu srdce z hrudi, zakopal je v lesní hlíně a dal mu vlastní srdce plné zla. Od té chvíle napáchal člověk – vlkodlak mnoho zlého.

Tajuplný rabi Moše ha Kodeš“ Juda z ASJVY poznal, co se prostému uhlíři přihodilo. Obrnil se veškerou silou své svaté duše. Byl úplněk sobotní noci, v níž zlé mocnosti nemají sílu, a je-li vysloveno pravé slovo, musí se vrátit do říše zla. V takové posvátné noci čekal hluboko v lese rabi na netvora.
Z temného hvozdu se vyřítil vlkodlak s vyceněnými zuby ve vlčí tlamě. Tu zaplanulo světelné znamení Tetragammaton na čele svatého rabího a žhavělo a řeřavělo. A stalo se. Satan Kategor byl přinucen opustit vlčí tělo. Na místě, kde vlkodlak stál, leželo několik bledých suchých kořenů, které zachváceny plamenem dohořívaly na hrst popela.
Uhlíře již nikdo nespatřil, jeho milíře dohořely a změnily se v popel.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice spojení zvířete a tajemného místa - PES, vlk, Vlkodlak. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Úsov – vlkodlak

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Mohelnicko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s