Bludov – Bludovit – prameny minerální vody – na dubovém stole vypálené znamení ruky

Okres Šumperk, Olomoucký kraj

Bludov byl od svého vzniku poměrně velkou a ryze českou obcí. Původní osídlení se šířilo z horního konce (dnes památková zóna), kde byla jeho nejstarší část, směrem dolů podél potoka.

Leží v nejsevernější části Hornomoravského úvalu asi 4 km jihozápadně od okresního města Šumperk, 8 km jihozápadně se nalézá město Zábřeh, 18 km jižně město Mohelnice a 23 km západně město Lanškroun.

Založení vesnice Bludova můžeme na základě jejího názvu a dochovaných pramenů položit někdy na přelom 12. a 13.století. V tomto období se také poprvé setkáváme se jménem jejího údajného zakladatele markraběcího úředníka Bluda z Bludova. Příslušníci jeho rodu se nazývali Bludovici, měli ve svém erbu lva na třech hůrkách a patřili k nim také poslední majitelé Bludova, Žerotínové.

V jižní části vychází na povrch tzv. šumperská žula, která vyvřela v mladších prvohorách. Na styku žuly s krystalickými vápenci vznikala tepelnými účinky žhavého žulového magmatu ( kolem 700- ti stupňů) svérázná kontaktní hornina, kterou nazýváme taktit nebo erlán. Tato nápadná hornina byla poprvé popsána v polovině minulého století a v roce 1884 ji bludovský rodák R. Kašpar pojmenoval „Bludovit“. Tento název, i když nemá oficiální platnost, se někdy používá i dnes. „Bludovit“ je známý krásným vývinem některých méně obvyklých nerostů zvláště granátu (hessonitu), vesuviánu a wollastonitu. Z Bludova je celkem popsáno již 40 druhů nerostů, zčásti ovšem i z jiných hornin.

Mezi nerostné suroviny patří i minerální vody subtermální alkalická málo mineralizovaná síranochloridová voda s přítomností sirovodíku, sírníků, fluoridů a stopami radonu. V Bludově v současné době jsou využívány dva prameny: pro balneoterapii pramen Nový vrt, jenž má teplotu 24 stupňů Celsia a pramen s označením BVJ 2, jenž má teplotu 19 stupňů Celsia. Voda vystupuje po puklinách žul z hloubek asi 500 – 600 m. Původ sirovodíku ve vodě se odvozuje z organické hmoty, vsáklé do země s vodou lesních porostů, a s činností bakterií v podzemních vodách.

Dávných časech uspořádal bludovský hrabě velký hon, ježto v jeho hraběcím revíru bylo mnoho vysoké zvěře. Tehdy bylo údolí řeky Moravy zarostlé háji a hlubokými lesy. Honu se zúčastnilo velké množství porvané šlechty, by dostavil se i sám král. Ten střelil po jelenu a těžce jej zranil. Jelen, krváceje silně z ran, zapadl do houští u Moravy, tam ho honci už nenašli. Když štvanice pominula, dovlekl se jelen k blízkému prameni, jehož voda silným proudem vyvěrala ze země. Napil se vody a hle, rány jeho se jako zázrakem zahojily. Ba více! Jelen jako znovuzrozen prohání se po severomoravských lesích. Od té doby je nezranitelný. Kulky se od něj odrážejí jako od ocelového pancíře.

Údolí řeky Moravy se však od těch dob změnilo k nepoznání. Dnes blízko léčivého pramene jest železniční zastávka chromečská (Bludov lázně) a z hájů jsou jen nepatrné zbytky. Ale voda si uchovala svou léčivou sílu.

Vypravuje se, že pověstný obr Drásal vyrostl v takového velikána proto, že denně chodil před východem slunce se umývat k tomuto léčivému prameni, prýštícímu na hraběcím poli, které sám oral. Svoji obrovskou sílu získal tím, že si tuto léčivou vodu bral s sebou do láhve a vždy po jídle se jí napil. Láhev s vodou z léčivého pramene měl vždy při sobě. 

Zdejší teplé prameny byly známy již v minulých staletích a místní lidé je s oblibou vyhledávali pro léčení a koupele. Pramen využívali také páni ze Žerotína, jimž Bludov patřil. Později byly na tomto místě zřízeny rybníky. Po jejich zrušení se objevil znovu teplý pramen a uprostřed polí dokonce vzniklo nezamrzající jezírko. Majitel ho však nechal roku 1912 zasypat.

V roce 1924 koupil pozemek bludovský rodák Zdeněk Pospíšil. Ten se o prameny začal zajímat, když zjistil, že se v jejich okolí nedaří vegetaci. Začal pátrat po příčině a zjistil, že je to způsobeno vysokým obsahem minerální vody v půdě. V roce 1926 nechal Pospíšil udělat v místě pramene vrtné průzkumy, při nichž získal vodu o teplotě 39 stupňů Celsia. Po poradě s odborníky na lázeňství nechal pramen odborně zachytit a vybudoval nedaleko Bludova lázeňské budovy s vanovým vybavením a bazénem. Tak vznikly roku 1929 lázně Bludov s teplou sírnou vodou a širokými léčebnými indikacemi pro poruchy pohybového ústrojí a choroby dýchací, zažívací a kožní.

V Bludově měli v jednom selském stavení na okraji dubové stolní desky příšerné znamení lidské ruky. Celá dlaň kostlivce a všecky články prstů směřující do středu stolu byly vypáleny do tvrdého dřeva tak zřetelně, že ani po dlouhé době nebyly setřeny nebo smyty. To se stalo tak:
Někdy před mnoha lety žil ve starostech o vezdejší chléb ve skrovném statečku hospodář, čtvrtláník, se svou ženou. Jejich stavení se krčilo na dolním konci Bludova u velké zámecké zahrady.
Jednou, bylo to na podzim před svátkem Všech svatých, se staří manželé spolu domluvili, že ten, kdo z nich obou zemře dříve, zjeví tomu druhému, pozůstalému, jak je mu v záhrobí. Svatosvatě si slíbili, že ten, na koho dříve neblahý los padne, dostojí svému slibu. Už v příštím roce hospodář onemocněl a zemřel, nepřečkal ani podzim. Pozůstalá vdova vystrojila nebožtíkovi pohřeb, jak se slušelo a patřilo.
Na den Všech svatých se vdova vypravila na hřbitov navštívit čerstvý hrob svého nedávno zemřelého muže. Po nešporách se vracela opuštěná domů. Neodstrojila se hned ze svých smutečních šatů, ale tak jak přišla ze hřbitova usedla na chvíli ke stolu. U něho často sedávala se svým mužem. Sedíc v zadumání, nikým nevyrušována, vzpomněla si, že to je právě rok a den, co se navzájem zavázali tím zvláštním slibem.
Náhle byla vyrušena ze svého klidu. Zpozorovala, že závora na dveřích se pomalu zvedá a dveře se otevírají dokořán. Z temné síně vstupovala do světnice v černý rubáš zahalená vysoká postava. Pomalu se blížila jizbou ke stolu a vyhaslé oči upírala do zsinalé tváře hrůzou strnulé ženy. Ta si konečně dodala odvahy a vstala, i když rozčílením se sotva udržela na nohou. Poznala svého muže. Ten se opřel levou rukou o stůl a pravou ruku, pečlivě zahalenou ve svém rouchu, jí podával. Žena pravici podanou jí na uvítanou přijala, avšak nová, ještě větší hrůza ji pojala. Ruka pálila jako oheň. Pochopila, že její muž je pekelník. Podlehla příšernému přeludu, pronikavě vykřikla, její vydrážděnou mysl obestřely mrákoty, bezvládně se zhroutila na podlahu a omdlela… Tehdy objevilo se na stole vypálené znamení ruky.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Obři, spojení zvířete a tajemného místa - JELEN, Živá a Mrtvá voda, čertovská místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Bludov – Bludovit – prameny minerální vody – na dubovém stole vypálené znamení ruky

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

  2. Pingback: Hanáský obr – Josef Drasal | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s