Adršpach – rokle nad Spáleným mlýnem – skrývá masový hrob Němců

okres Náchod kraj Královéhradecký

Adršpach je vstupní branou do světoznámých Adršpašských skal. Kdysi se celá oblast nacházela na dně pravěkého moře. Návštěvník skalního města dnes jen stěží pozná, že se prochází nad rozsáhlými zásobami vody. S vodou je spojena také další zajímavost Broumovského výběžku – pochází odsud pramenitá voda s vyváženým obsahem minerálních látek Toma NATURA.

V nejstarších dobách byla oblast v níž se nacházejí Adršpašské skály jediným ohromným pralesem.Celý komplex hraničních hor včetně Krkonoš i Orlických hor byl od dob Římanů nazýván Hercynským lesem.
Pohraničním hvozdem procházela, nepochybně již od pravěku, stará cesta vedoucí z polabské nížiny přes východočeskou sídlištní oblast Brankou u Náchoda do kladské kotliny a odtud dále až k pobřeží Baltického moře k vyhledávaným nalezištím jantaru. Z okolí Svaté hory v blízkosti Adršpachu pochází ojedinělý nález klenuté mísy a několika zlomků keramiky z mladší doby laténské.

Před vznikem přemyslovského státu bylo celé území východních Čech pod svrchovaností Slavníkovců. V listině Jindřicha IV. je území ještě v roce 1086 označeno jako území druhých Charvátů. Proces konsolidace a upevňování přemyslovské svrchovanosti byl narušen vpádem Boleslava Chrabrého do Čech v roce 1003.

Pokud krajinu pokrýval rozsáhlý hvozd, který se teprve od 13. století kolonizoval, nebyly zajímavé skalní útvary ani patrny. Hraniční hvozd je pojem z časů počátků kolonizace a vytvářel přirozenou ochranu české zemi.
První historické zprávy týkající se pískovcových skalních útvarů se zmiňují o Broumovských stěnách. Na toto skalní pásmo, oddělující Policko od broumovské pánve, narazil člověk již v pravěku. Výstižný název Stěny je poprvé doložen roku 1213 a 1229 v břevnovských klášterních listinách. V tom čase se kolonizace dotkla také skupiny Adršpašsko-teplických skal souběžně ze dvou směrů. Z Východní strany podél toku řeky Metuje a ze strany západní podél toku Dřevíče (Olšovky). Východiskem zde byl patrně Stárkov.

Koncem 13. století vznikly na Metuji Teplice a v oblasti skal dva hrady Střmen a Adršpach, později hrad třetí Skály, které byly pevnými obrannými body v divoké krajině.

Ve skálách za Spáleným mlýnem, v turisticky nepřístupné oblasti, se nachází Stará kancelář. Poměrně rozlehlá sluj sloužila ve slezských válkách obyvatelům jako úkryt. Nad ní, spojena příkrou úzkou chodbou, je malá Skalní kaple s několika nápisy a letopočty 1745, 1757 a 1762.

Mohla by to být ještě větší historická senzace než objevení masového hrobu na louce Budínka na Jihlavsku. Starousedlík z Dolního Adršpachu a někdejší zastupitel Václav Brukner tvrdí, že rokle Nad Spáleným mlýnem ukrývá desítky těl zavražděných sudetských Němců. Nikde ale není zmínka, a historici o tom ale nic netuší, o hrobu nemluví ani publikace, které vydávali v Německu bývalí starousedlíci z Adršpachu.

V rokli Nad Spáleným mlýnem se podle Václava Bruknera ukrývají desítky těl Němců zabitých na konci války.
Brukner říká, že se o němém svědku poválečného vypořádávání účtů dozvěděl už v 60. letech, když si chtěl coby nadšený horolezec postavit chatu v rokli Nad Spáleným mlýnem.

Tehdy mu nezávisle na sobě několik úředníků řeklo, že právě v těchto místech jsou pohřbeni Němci, s největší pravděpodobností civilní obyvatelé.

Adršpach patří do území bývalých Sudet, tedy pohraničních oblastí, v nichž před válkou převládalo německé obyvatelstvo. Jeden z mnoha poválečných masakrů německých civilistů se stal i v okolí Adršpachu. U Bukové hory u Teplic nad Metují dva měsíce po konci války Češi postříleli 23 německých civilistů včetně žen i dítěte. Některé oběti možná stále leží v zemi, aniž by o nich někdo věděl.

Tehdy se mohlo stát cokoli, protože o lecčem z té doby se dlouho nemluvilo. Ale například hromadná vražda Němců na Bukové hoře byla po válce celkem dobře zdokumentována. Po válce se dělaly i soupisy válečných hrobů, kde byly velmi často i hroby civilních obyvatel. Ale nikde o nějakém dalším velkém hrobě není ani zmínka.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Druhá světová válka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Adršpach – rokle nad Spáleným mlýnem – skrývá masový hrob Němců

  1. Pingback: kraj Královéhradecký – Okres Náchod | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s