Teplice nad Metují – masakr na Bukové hoře

okres Náchod kraj Královéhradecký

Teplice nad Metují je město v severovýchodních Čechách na horním toku řeky Metuje.

Teplice nad Metují leží v severní části okresu Náchod v Královehradeckém kraji, na státní hranici s Polskem, vzdušnou vzdáleností přibližně 7 km od Police nad Metují, 11 km od Broumova, 19 km od Trutnova a 20 km od Náchoda. Polský Mieroszów je vzdušnou čarou vzdálen 8 km, polský Wałbrzych pak 21 km.

Počátky osídlení nelze Teplic nad Metují přesně určit. Sám název říčky Metuje je velmi starý – v písemných pramenech se objevuje již v roce 1186 jako „Methuya“ a pravděpodobně dokládá osídlení okolního území illyrským kmenem.

Bezprostředně po skončení druhé světové války se rozpoutalo běsnění, které stálo život tisíců lidí německé národnosti, na přelomu června a července 1945 odehrál masakr na Bukové hoře, jen několik kilometrů od Teplic nad Metují, na samých česko–polských hranicích.

V polovině června 1945 sestavila místní správní komise seznam Němců určených k odsunu za hranice. V této době probíhal po celém území takzvaný divoký odsun, nepříliš koordinované vysídlování příslušníků německé národnosti za hranice Československa.

Teplická komise připravila seznam dvaceti převážně starších lidí a pěti malých dětí. Tato skupina byla 28. června vojáky dovedena na Bukovou horu, kde překročili hranice do Polska. Jediná čtyřletá Irena měla štěstí. Nikdo další ze skupiny nezůstal naživu.

Skupina vysídlenců byla záhy v Polsku chycena tamější pohraniční stráží. Již den po odsunu byla dovedena zpět do Teplic. Jejich návrat znamenal problém.

„V jejich domech a bytech už se rabovalo. Bylo nepřípustné, aby se ti lidé vrátili do svých domů a viděli to. Tím by vyplul na povrch pravý motiv. Tady šlo vyloženě o majetek. Celá skupina Němců byla přes noc ponechána v místním vězení. Den nato se rozhodovalo o jejich osudu.

Dodnes není objasněno, kdo přišel s rozkazem celé skupiny se zbavit. V noci ze 30. června na 1. července byli Němci znovu odvedeni stejnou cestou do lesa na Bukovou horu, kde už v zemi zely hluboké jámy připravené pojmout jejich těla. Vojáci si skupinu rozdělili na tři menší části a postupně je popravili. Někteří byli zastřeleni, jiní ubiti. Jejich věci si muži z posádky rozdělili mezi sebou nebo spálili. O popravě nebyl sepsán protokol, nikdo ji nehlásil na vyšší místa. Utajit se jí však nepodařilo.

Matka malé Ireny byla jedinou Češkou, která se ocitla v transportu. Není jasné, zda k tomu vedly osobní důvody, nebo došlo k nešťastné záměně za teplickou příslušnici NSDAP, která se jmenovala stejně.

Irenin dědeček se však nehodlal smířit s dceřiným zmizením a dal jeden z hlavních podnětů k vyšetřování. Vyšetřovací komise začala s vyslýcháním v červenci 1947. Nařídila exhumaci těl a jejich převezení na hřbitov ve Vysoké Srbské. Záhy po uchopení moci komunisty v únoru 1948 však vyšetřování skončilo, oficiálně pro nedostatek důkazů. Za masovou vraždu v Teplicích nad Metují nebyl nikdy nikdo souzen.

Až téměř šedesát let po tragédii se tepličtí zastupitelé odhodlali přihlásit k minulosti. Tehdejší starostka Věra Vítová iniciovala vybudování Kříže smíření na Bukové hoře.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Druhá světová válka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Teplice nad Metují – masakr na Bukové hoře

  1. Pingback: kraj Královéhradecký – Okres Náchod | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s