Postřelmůvek – vyhaslá sopka Homole – aquacykliáda – slavnosti Ostatky – ohnivý kůň – světýlka – fajermón

okres Šumperk kraj Olomoucký

Postřelmůvek je malá podhorská obec. Obec najdeme 5 km severním směrem od města Zábřeh, 10 km jihozápadně od města Šumperk. Obec se rozkládá na východním úpatím vyhaslé sopky Homole (515 m. n. m), jež je součástí přírodního parku Březná. Obcí protéká bezejmenný potok, který je pravostranným přítokem Postřelmovského potoka. První písemná zmínka o obci je z roku 1361, a obec patřila k majetku olomoucké kapituly. V roce 1447 byla obec připojena k Zábřežskému panství. V obci jsou památkově chráněné dvě usedlosti z poloviny 19. Století, jež jsou ukázkou lidové architektury tohoto období. Ve středu Postřelmůvku stojí kaple svatého Michala postavená v 18. Století.

Obec leží v lesnaté krajině Zábřežska se sportovním areálem pro kulturní akce hasičské soutěže. Vedle areálu „U Skály“ je hasičská nádrž. Přes nádrž se v rocích 2002,03, 04 a 06 jezdila takzvaná „aquacykliáda“. Na vodu se položí duše od traktoru a na ně se připevní desky přes které se nádrž o délce 25 a šířce 15 metrů přejíždí v převlecích na různě vyzdobených a upravených cyklistických kolech. Pokud závodník spadne, čeká jej chladivá voda nádrže která přes léto, kdy se aquacykliáda jezdí, dosahuje pouhých 14°C. Měří se čas a délka kterou závodník ujede. Na vítěze po konci závodu čekají odměny.

V Postřelmůvku se každý rok na jaře konají slavnosti kterým se říká „Ostatky“. Vesnicí projde průvod a dojde až do kulturního domu. Večer je takzvané vyplácení, kdy se v sále předvolávají lidé co něco provedli, kteří si vyslechnou rozsudek a jsou vydáni katovi, který jim dá několik ran palašem.

V minulé době jezdívali formani ze Svébohova po staré vozové cestě zvané Mlýnská přes Rakovec, Postřelmůvek, Vyšehoří, přes Tunklovu struhu do Chromče, z Chromče do Bludova a pak do Šumperka.

Hospodář Jórků, který měl grunt na Malé Straně, jednoho dne zapřáhl koně a právě touto cestou jel do Šumperka nakupovat. Ve městě se zdržel, domů se vracel až když sluníčko dávno zapadlo za drozdovský háječek zvaný Střemše. Než dojel do Postřeknůvku, setmělo se.

Když dojel za vesnici, tam, kde se praví Na Bahnech, koně se sami od sebe zastavili, začali neklidně chvět nozdrami a vzpínat se. Marně je mrskal bičem, aby je donutil k další chůzi, nešlo to ani po dobrém, ani po zlém. Koně si postavili hlavu a nehnuli se z místa. Tak slezl z vozu a šel se podívat, proč a čeho se tak bojí. A zůstal stát jako přimrazený. Na cestě před nimi ležel veliký ohnivý kůň. Tma byla jako v pytli, ale z toho koně šlehal oheň na všechny strany.
Hospodář Jórků byl pobožný člověk. Tak se pokřižoval a nahlas řekl: „Bůh se mnou a ty nečistý zlý duchu odejdi z tohoto místa, ať mohu pokračovat v jízdě!“ Jakmile dozněla poslední slova této zaříkávači formule, ohnivý kůň zařehtal tak silně, až z blízké Homole odpověděla ozvěna. Pak se vzepjal na zadní nohy a jakoby mu najednou narostla křídla, vznesl se do povětří a zmizel nad Homolí.

Vyděšený hospodář zůstal chvíli strnule stát, tma byla, že bylo vidět sotva na krok. Ale na vedlejší louce najednou spatřil kmitat maličká světýlka. O světýlkách, dušičkách dětí, které zemřely a nebyly pohřbeny do země, slýchával od své babičky, že je-li člověk v největší nouzi, světýlka mu ochotně pomohou, jen je musí pěkně poprosit. Hospodář se tedy znovu pokřižoval, a sotva tak učinil, světýlka se seskupila kolem jeho vozu. On je pak pokorným hlasem poprosil: „Prosím vás, světýlka, pomozte mi. Domů je cesta dlouhá a neschůdná, já i moje koně na ni nevidíme. Posviťte mi na cestu k domovu!“

Sotvaže domluvil, světýlka počala poskakovat kolem vozu a svítila, takže pěkně viděl na cestu až ke křížku na Klínku. Odtud už bylo vidět světla chalup v dědině. Zastavil tedy koně a světýlkám upřímně poděkoval: „Děkuji vám nastokrát za vaši pomoc. Nevím, co bych si jinak počal.“ Jakmile domluvil, světýlka ještě obtancovala celý vůz a zmizela.

Hospodář si to všechno nemohl srovnat v hlavě, připadalo mu to jako sen. Ale když dorazil na dvůr ke stavení, přesvědčil se, že to nebyl sen. Jeho koně byli ještě celí zpocení strachem z ohnivého koně a vyplašení i kmitajícími světýlky. V maštali je musel napřed důkladně slaměnými věchty osušit a teprve potom mohl zasednout k večeři a vypravovat, co se mu za Postřelmůvkem přihodilo.

Od té doby uplynulo už mnoho roků. Jednoho dne hospodář Přízáků ve Svébohově potřeboval zajet s obilím do mlýna v Postřelmůvku. Že byl dobrák, vzal s sebou kromě svého obilí i obilí sousedům. Vyjel brzy ráno. S Klínku to šlo pěkně s kopečka, ale dál byla už cesta vyježděná a blátivá, náklad byl těžký, a tak hospodář trnul strachy, že se mu rozsypou kola u vozu. Cestou mu ještě kůň ztratil podkovu, nezbylo než zajet ke kováři až do Postřelmova a tam v kovárně čekat, až na něj přijde řada. Tím se ale tak zdržel, že než dojel do Postřelmůvku, už se začínalo stmívat.

Když přijel do mlýna, stárek s mládkem mu pomohli složit obilí a na vůz naložili pytle s moukou. Hospodář potom popřál ještě ve mlýnici dobrou noc a vyjel k domovu.
Byla však už pěkná tma a cesta čím dál tím obtížnější. Když přijel na rovinku, kde se praví Na Bahnech, kola vozu se zařezávala do rozbahněné cesty, koně se v blátě brodili skoro po kolena a každou chvíli se zastavovali, vší silou zabrali, couvli a znovu zabrali… Ke vší smůle se ještě přitom na voze polámalo brdíčko, koňům se potrhaly postraňky a nakonec zhasla i lucerna.
Tma byla jako v pytli. V té chvíli si hospodář vzpomněl, že na nedalekém vrchu Homoli se občas objevuje „fajermón“, ohnivý muž. I ten prý, když je někdo v nouzi a poprosí ho, rád pomůže a posvítí na cestu. A tak prosebným hlasem zavolal do lesa: „Fajermóne, vidím sotva na krok, pomoz mi!“

Sotva to dořekl, na Homoli se objevilo jakési světlo – jako velká otep slámy to vyletělo do povětří, přibližovalo se to, až se to před jeho očima proměnilo v podobu člověka. Na všechny strany z něho šlehaly ohnivé paprsky, ale v jeho tváři byl úsměv. Přiletěl k uvázlému vozu, několikrát jej obletěl, nepromluvil ani slovo, ale přátelsky hospodáři svítil při práci. Ten nejprve dal koňům seno, pak se rozběhl k blízkému lesíku useknout nové brdíčko a nastavil potrhané postranky. Fajermón přitom kroužil kotem vozu a svítil a svítil. Koně se báli, škubali nozdrami a kopyty bili kolem sebe, ale hospodář na to nedbal. Svou práci s brdíčkem a postranky dokončil, uchopil opratě a zapráskal bičem. Koně však ne a ne vůz vyrvat ze země. Tak fajermón je znovu rychle obletěl, ti samým strachem pořádně zabrali a vůz vytáhli z bláta.

Spokojený hospodář radostně se na fajermóna podíval a povídá: „Ty můj zlatý fajermóne, nastotisíckrát ti děkuju, žes mi posvítil na práci. Doufám, že mi posvítíš ještě i na cestu domů.“ A fajermón skutečně ho doprovodil až nahoru ke Klínku, kde stál a stojí podnes dřevěný kříž. Tam obletěl vůz naposled a hned nato se počal vznášet do výšky. Narostla mu jakási dlouhá ohnivá křídla, kterými zamával nad Svébohovem a odletěl směrem na Mlejnisko – tam zmizel.
Tou příhodou se hospodář Přízáků utvrdil v přesvědčení, které jako on měli tenkrát lidé v celé dědině, že fajermóni jsou nešťastné hříšné duše, které ani v hrobě nemají pokoje, dobrým lidem pomáhají a jen zlé a falešné trestají. A proto hned příští neděli šel do Jedlí do kostela a za toho svého fajermóna, že mu tak pomohl v nesnázích a tak pěkně posvítil na cestu, dal na modlení.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice bludičky, Ohnivý muž, spojení zvířete a tajemného místa - kůň. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Postřelmůvek – vyhaslá sopka Homole – aquacykliáda – slavnosti Ostatky – ohnivý kůň – světýlka – fajermón

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Zábřežsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s