Šumperk – Holubí vrch – zakopaný poklad

okres Šumperk kraj Olomoucký

Za Holubím vrchem u silnice ze Šumperka do Rapotína stával po levé straně přilepen na skálu hostinec U holuba. Hned pod skálou kolem dokola bylo všechno porostlé kyselou trávou, široko daleko se rozprostíraly močály. V bažinaté krajině nebylo zrovna bezpečno. Často osamělý poutník v močálu zahynul, ba jednou i celý povoz s koňmi a lidmi se tam potopil.
K dovršení všeho zlého v hostinci se usadili zbojníci. Lidé si vypravovali a přitom se otřásali hrůzou, jak často banda přepadla člověka, oloupila ho, zbila a někdy i zabíjela…

Jak byla tato krajina nehostinná, byl zase přívětivý hostinský, říkalo se mu otec Ledl. Byl to poctivý člověk a také jeho manželka byla známa jako rozšafná žena. Jen to těžce nesli, že se právě v jejich hostinci usadili zbojníci. Hostinský byl vůči nim bezmocný. Dal-li sebemenším náznakem najevo, že by se jich chtěl zbavit, vyhrožovali mu, že ho zabijí.
Bylo jim v hospodě docela dobře. Najedli se a napili, co hrdlo ráčilo, v nálevně hostince si obvykle pozorně prohlíželi hosty, aby si vyhlédli oběť, a když jim hrozilo nebezpečí, vyběhli jednoduše na půdu a odtud se snadno vyhoupli na skálu a rozprchli se v hustém lese. A tak nebylo divu, že se vypravovalo, jak se náhle objevují, tak náhle i mizejí. Když byli všichni pohromadě a dělali pekelný rámus, tu si hostinský jen pobroukával: „Jen ještě více hulákejte! Čím větší rámus budete dělat, tím spíš na vás dojde!“

Jednoho dne bylo konečně vysláno vojsko, aby s řáděním drzé lupičské bandy skončilo. Vniklo do hostince, obsadilo ho, ale zbojníci jako obyčejně zmizeli v lese. Netušili však, že i ten je vojskem obklíčen. A tak byli pochytáni. Jen jednomu z nich se podařilo utéci.

Soud byl krátký a spravedlivý. Všichni pobertové přišli o hlavu a v celé krajině byl opět pokoj.

Za dlouhý čas se v hostinci ubytoval muž, který se hostinskému zdál nějak povědomý. Marně namáhal svou paměť, odkud ho zná a kde ho již viděl. Ne a ne si vzpomenout. Podivné hostovo chování přece jen v něm vzbuzovalo nedůvěru. Proto když odcházel, vydal se za ním.
Neznámý muž se dal ke skále a brzy hostinskému zmizel. Když se znovu objevil, měl na hřbetě velký pytel. Nedal se však cestou, ale vešel do lesa. Otec Ledl opatrně za ním. Cizinec se nevzdálil daleko, zastavil se u jednoho smrčku a pytel pod ním zakopal.

„To byl asi ten uprchlý loupežník,“ pomyslel si hostinský, „a přišel si pro kořist. Proč ji ale znovu zakopal?“ Starý hostinský si tím hlavu nelámal. A ani neměl zájem, aby si nespravedlivě získaný majetek přivlastnil. Nechal poklad ležet pod smrčkem. Jen občas si pomyslel, kdy se asi loupežník znovu vrátí, aby si poklad odnesl.

Když však ani po letech se neobjevil, vyprávěl stařičký hostinský a zakopaném pokladu svým hostům. Třebaže dobře popsal místo, kde je poklad zakopán, nemohl jej nikdo najít, protože stromy v lese zatím vyrostly, jiné byly vykáceny a krajina se změnila. A tak tam ten zakopaný poklad leží podnes…

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice lapkové doby minula, močál bažiny. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Šumperk – Holubí vrch – zakopaný poklad

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s