Červená Voda – Křížová hora – světélka – lidé prchali před husity do lesů

okres Ústí nad Orlicí kraj Pardubický

Bludičky se hojně vyskytují v našich pověstech jako světélka v bažinách a na blatech, která se prý objevují vždy v lichém počtu, zpravidla za temných nocí, když se schyluje k bouři. V pověstech jsou to duše dětí zemřelých před křtem (nekřtěňátek) nebo zemřelých čarodějnic. Bludičkám se také říkalo také světýlka, cvendy, rychmandle, nebo zhubenčeta.

Racionální vysvětlení pro tyto světla se hledala dost obtížně. Tu se původ bludiček sváděl na světlušky, jindy na světélkující houbu parazitující ve ztrouchnivělém dřevu, jehož drť zůstala v peří sov nebo jiných ptáků. Světélkující sovu dosud nikdo nechytl a světlušku lze sice rychle chytit, ale také rychle poznat. Novodoběji se hledá vysvětlení v různých typech elektrického výboje (eliášův oheň, kulový blesk, zemská světla).

Nejčastěji ovšem se viní z původu mámivých nočních světélek hořící bahenní plyn. Inu, v pověstech se světélka opravdu objevují na místech, kde na tento plyn můžeme narazit. Jenže hořící ho ještě nikdo neviděl.

Nad Červenou Vodou na malém návrší stojí kaplička, kterou je zdaleka vidět. Tomu návrší se říká Krajcperk (Křížová hora), poněvadž kolem kapličky je křížová cesta. Pozdě v noci vidívali lidé, jak po návrší směrem ke kapličce chodí kdosi se světly. Světel bývalo mnoho: velkých i malých. Z počátku si toho nikdo nevšímal. Myslelo se, že jsou to buď svatojanské
mušky, nebo že snad někdo koná za večerního klidu pobožnost u křížové cesty. Když se to však stále opakovalo, odhodlalo se několik kurážných chlapců, že se podívají, co to je.
Světla kmitala stále před nimi, až když už byli skoro u nich, světla rázem zmizela. Byly to asi duše hříšníků, které u kapličky konaly pobožnost.

Křížová hora je jedním z vrcholů Jeřábské vrchoviny a vypíná se do výšky 735 m n.m. na východ od Červené Vody, kterou převyšuje o asi 200 m. Což při vzdálenosti necelého kilometru je převýšení značné.“

Dříve to bylo oblíbené výletní a poutní místo červenovodských obyvatel, na vrchol vedla křížová cesta, na náhorní plošině stál dřevěný kostelík a výletní restaurace. Od války, se všemi jejími důsledky, místo postupně pustlo, křížová cesta byla zničena, kostelík zbourán.

Vyvrcholením snah o znovuoživení tohoto místa bylo vybudování kulturně turistického objektu s rozhlednou.
Tvoří ji přízemní otevřený ochoz zakončený oblou střechou a věž s vyhlídkovým ochozem ve výšce 25 m nad úrovní terénu. Rozhledna nabízí rozhled na Kladskou kotlinu, hřeben Suchého vrchu, Bukové hory a Králické brázdy.

Jádro věže tvoří betonový tubus, obložený dřevěnými prvky.
Původní obsah lokality připomíná historická stopa původního kostelíka. Na jeho dlažbě je zobrazen půdorys původního poutního kostela lemované trávou, okolo které se odvíjí nový příběh současné novostavby, jako místa k setkávání, pořádání kulturních akcí pod širým nebem, jako vyhlídkové, výletní a poutní místo.
Náklady na stavbu dosáhly asi 7 200 000 Kč. Část nákladů hradila obec Červená Voda, část Pardubický kraj a největší část byla hrazena z Evropských fondů.

První zmínky o Červené Vodě pocházejí z různých zdrojů a také se tak nich liší. Podle kroniky kaplana Halbgebauera byla Červená Voda založena někdy do roku 1420 lidmi, kteří prchali před husity do lesů. Za dob husitských válek totiž moravská šlechta uznávala vládu krále Zikmunda, tedy protivníka husitů. Je tudíž teoreticky možné, že lidé, kteří nechtěli vyznávat „pod obojí“ a nechtěli ani spolupracovat s husity, prchali přes území dnešní Červené Vody na Moravu. Husité zde však uprchlíky dostihli a krev z následné půtky zbarvila vodu v potoce do červena. K boji došlo někde na svahu nebo vrcholu dnešní Křížové hory.

Zkusme se zamyslet, kolik by asi muselo být pobito lidí, aby jejich krev nestačila vsáknout do země, stekla až do údolí a tam obarvila vodu v potoce.

První zmínka o Křížové hoře (německy Kreuzberg) je v Gramizově popisu v Zemském archivu v Brně z roku 1653. Jméno pravděpodobně dostala podle kříže, který tu stával.

V rodinné kronice Kubeckových z Červené Vody se uvádí, že v roce 1813 se na horu konalo procesí na oslavu vítězství nad Napoleonem v Bitvě národů u Lipska.

V roce 1833 tu byl postaven malý dřevěný kostelík bez věže. Když později vyhořel, byl vystavěn nový větší s věží a jeho střecha pokryta plechem. Zvon do věže byl odlit v Olomouci a přetrval tu asi 100 let. Hora byla odlesněna a teprve kolem roku 1850 byla znovu osázena stromy.

V roce 1863 byly nově malovány obrazy křížové cesty umístěné na pískovcových křížích kolem vrcholu hory. 12 obrazů věnovala obec Červená Voda a dva darovali dobrodinci. Oltářní obraz byl přinesen až z poutního místa Mariazell v Rakousku. V roce 1905 byly zhotoveny lavice a zařízeno větrání.

Vedle kostela byla v roce 1923 vybudována dřevěná chata, která sloužila poutníkům k úkrytu před nepohodou. Každým rokem se na hoře konala poutní slavnost 26. června a 6. srpna.

Po roce 1945 po odsunu německého obyvatelstva, začalo nové osídlování Červenovodska. Prostor za Křížovou horou byl vyčleněn jako cvičiště naší armády a od roku 1969 do roku 1990 sloužil sovětské armádě. Došlo k devastaci Křížové hory a k likvidaci poutního místa. Křížová cesta byla vytrhána, pískovcové kříže zlámány a pohozeny v lese, chata i kostelík byly poničeny a nakonec po roce 1960 zcela zbourány a odklizeny. Nahoře zůstaly jen kusy kříže s letopočtem 1800 a zbytky základů kostelíka a chaty.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice bludičky, Husitská revoluce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Červená Voda – Křížová hora – světélka – lidé prchali před husity do lesů

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Ústí nad Orlicí | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s