Bludov – dub hraničák

okres Šumperk kraj Olomoucký

Hranice pozemků bývaly za starodávna označovány různým způsobem. Namnoze řeka, po­tok nebo cesta tvořily přirozené meze, a kde jich nebylo, tam se vypomohlo hraničnými kopci z nasypané hlíny nebo meznými kameny. Hranice bývaly též značeny stromy. Bylo zvykem, že ti, kteří sázeli mezné kameny nebo stromy, dostávali , „na pa­mětnou“, aby si událost onu nadosmrti vštípili v pamět. Při určování, obnovování, nebo obchůzce hranic bývali přítomni panští úředníci, rychtář a obecní ouřadní osoby, nebo ,,deputýrovaní“ hajní i hutaři.

Na rozhraní Bludova a Postřelmova při okresní silnici byl dub, hraničák, v sousedství pozemku, zvaného Markrabina. Dub, čili jak se dodnes říká doubek, dala zasaditi bludovská vrchnost. Možná, že od pradávna v těch místech stával staletý pohraničný strom, který časem podlehl, aby ustoupil mladšímu doubku.

Bylo na jaře r. 1791, když panští po starodávném způsobu určo­vali hranice na Markrabině pod dozorem pana vrchního Václava Fišera. Starý pan otec Jan Einaigl z blízkého mlýna „Fojtova“ poslal tehdy svého učně Lehara, který pocházel z Rovenska, k mléči do Postřelmova se vzkazem, aby dotyčný rolník si přišel semlíti svoje obilí. Když se učeň vracel z Postřelmova, spatřil, kterak lidé sázejí u cesty nedaleko jejich mlýna stromek. Zasta­vil se, aby pohleděl na práci vrchnostenských, vždyť mu nezá­leželo na chvilce, kterou prozahálí; na jaře již nebývá ve mlýnici pilno.
Pan vrchní zpozoroval práska. Vzpomněl si, kterak při podobných příležitoslech se dávalo „na pamětnou“ a žertem dal přítomnému práškovi poliček.
„Proč mě bijete?“ zeptal se udivený hoch.
Vrchní na to: „Abys pamatoval, kdy jsme sázeli doubek“.

Skutečně, Lehar nikdy nezapomněl na onu příhodu, která se prý udala v pondělí dne 4. dubna 1791. Bývalý Einaiglův prášek vzpomínal na vrchního Fišera, kterak jej udeřil a ří­kával: „Jakou jsem tehdy dostal, takovou jsem měl“. I vnuk jeho, který zemřel r. 1923 ve vysokém věku, rád vypravoval o dědově příhodě.

V obecní kronice na str. 56 je fotografie „doubku Hraničáku“ s tímto komentářem: „1933 – okresní silnice Postřelmov – Bludov byla v měsíci květnu betonována. Při této příležitosti byl vyzděn a zabetonován vyhnilý otvor hraničáku „doubku“. Na cementovou omítku napsali: „Zasazen r. 1792, opraven 10. 6. r. 1933“. V kronice dalších let se ovšem již nedočteme o tom, že tento „doubek“ v polovině šedesátých let spadl a byl nahrazen novým (ostatně ani ten z roku 1792 nebyl na onom místě první, předcházel mu několikasetletý dub, dávný hraniční strážce bludovských hranic).

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice stromy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Bludov – dub hraničák

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s