Bušín – hospodáříček

okres Šumperk kraj Olomoucký

Obec je sídlem s dlouhou historií, zmínka o ní je z r. 1490. Název obce ( německy Buschin), je odvozen od osobního jména, pravděpodobně od Buš, Búše či Buše. Pečetním znamením je kolmo postavená radlice, která je po stranách provázena sedmi hvězdičkami. Obec leží převážně v nadmořské výšce kolem 350 m, v protáhlém údolí kolem Bušínského potoka, údolí tvoří předěl mezi Hanušovickou vrchovinou a Zábřežskou vrchovinou. Nejvyšší kopce v okolí mají výšku kolem 600 m. Část obce, osada Hartíkov, je malebně rozložena na kopci cca 2 km od Bušína v nadmořské výšce asi 500 m. Tato osada je v současnosti převážně rekreačního charakteru.

Za pozornost a shlédnutí stojí jednak kulturní památky – výměnek bývalé rychty č.p. 124 z počátku 19. století, tak sousoší Nejsvětější Trojice u kulturního domu, sousoší Kalvárie z 18. století, busty T.G.Masaryka a J.A.Komenského v parčíku bývalé školy a pomník padlých z obou světových válek, který se nachází na konci obce. K dominantám obce patří také kaple Bolestné P. Marie z 18. století.

Na bušínské rychtě žil za dávných dob rychtář, který měl hospodáříčka.

Přišel k němu snadno. Nosit totiž vejce od černé slepice pod levou paží tři neděle, z něhož se vylíhl malý čert. Byl černý jak ta slepice, co to vejce snesla.

Hospodáříček mu říkali na rychtě proto, že se staral, aby se nikde nic neztratilo a že rychtářovi vždy dobře poradil při hospodářství. Opravdu rychtář měl ze všech sedláků nejlepší úrodu a jmění jeho se množilo přímo zázračně.

Hospodáříček byl skromný, ale z každého jídla mu museli nechat vždy tři sousta. Jednou měli k obědu knedlíky. Děvečka mu tři schovala do trouby, ale protože byly dobré, dostala na ně chuť, a když hospodáříček dlouho nešel, snědla mu je.

Hospodáříček zatím byl na poli, hlídal žito. Jakmile děvečka snědla knedlíky, nechal hlídání a rozběhl
se k rychtě. U dveří v síni počal křičeti: » Jednu bundu, druhou bundu, třetí bundu dívka snědla: Divko, pones bundu.« Pak se ztratil, a už nikdy se nevrátil.

V Bušíně, Za švédského vpádu na severní Moravu byli Švédové ubytováni, nebyli ne­přátelsky přijati civilním obyvatelstvem. Že byl navzájem dobrý poměr, dokazuje ta skutečnost, že jejich potomci až podnes jako rodinného jména uží­vají příjmení Švéda, Švédové.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice čertovská místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Bušín – hospodáříček

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s