Jakubovice – vrch Láze – tři šachty, z nichž v každé podle vypravování starých lidí je pochováno čtyřicet Českých bratří, kteří se ne­chtěli zříci své víry – Švédové

okres Šumperk kraj Olomoucký

Obec Jakubovice (německy Jockelsdorf či Jokelsdorf) se nachází v okrese Šumperk, kraj Olomoucký.

Rozkládají se na svahu od severozápadu k jihozápadu na severní Moravě v posledních výběžcích předhor Jeseníků. U kostela je nadmořská výška 490 m, vyvýšenina Stráž 540 m,. Nejvýše položená usedlost Rudolfa Macka (čp. 106) má nadmořskou výši 600 m. nejníže položený dům Richarda Rendyd(čp. 104) 355 m. Rozdíl svědčí o vysoké svahovitosti terénu.

Za Hambalky v Lísku je hora Láze, patřící do katastrální obce Jakubovic. Tam jsou tři šachty, z nichž v každé podle vypravování starých lidí je pochováno čtyřicet Českých bratří, kteří se nechtěli zříci své víry.

Bylo to severomoravské Horácko na začátku doby protireformační silně českobratrské.

Šachty si museli před popravou sami vykopati. Jedna šachta je na nynějším pozemku Jana Jurenky, druhá na Kamlarovém a třetí na bývalém majetku knížete Lichtenštejna.

Lísek byl v době třicetileté války porostlý hustým, starým lesem a v něm jakubovičtí občané hledáváli úkryt před nepřítelem. Také ženy po oběše­ných Bratřích se zde s dětmi skrývaly. Mužští členové českobratrských rodin bojovali se Švédy proti císařským. Hlad nutil ženy jíti do sousedních vesnic, aby si tam vyprosily jídlo pro sebe a pro děti.

Po­zdější povést udělala z nich diviženy :

Ve skaliskách severomoravských lesů u Písařova, Jakubovic, Horních Studýnek i jinde, bydlely diviženy. Byly to nevzhledné bytosti popelavé pleti.

Nebylo divu: neboť chodily prostovlasé, bosé, hladem a útrapami zvadlé, zšedlé, plaché, chvějíce se stálým strachem, aby nebyly prozrazeny. V Bukovici a Březne se o tom vypravuje dodnes.

V Březne se ještě udržela pověst, že po rovince vedle potoka, který je hraničí mezi Jakubovicemi a Bukovici s Březnou v době od jedenácti hodin do poledne a od dvaceti tří hodin do půlnoci chodí bezhlaví oběšenci. Ještě před nedávném nikdo nechtěl v uvedenou dobu těmi místy jít.

Za švédského vpádu na severní Moravu bylo mnoho obyvatelstva z Jakubovic ukryto v Lísku. Mezi nimi byla i těhotná žena se dvěma syny z nichž jeden byl ještě dítě. Pocházeli z chalupy, která nyní patří Janu Davidovi. Dorostly syn z obavy, aby ho Švédové nevzali na vojnu, vylezl na strom. Vojáci přece však vyslídili uprchlíky v Lísku a po­vraždili je. Neušetřili ani matky, ani malého hocha.
Probodli je mečem. Starší syn, který na to musel patřit s vršku mohutného smrku, pod: nimž se to odehrálo, hrůzou spadl dolů, a zabil se.

V Bušíně, kde byli Švédové ubytováni, nebyli ne­přátelsky přijati civilním obyvatelstvem. Že byl navzájem dobrý poměr, dokazuje ta skutečnost, že jejich potomci až podnes jako rodinného jména uží­vají příjmení Švéda, Švédové.

Švédové zůstali na severní Moravě přes zimu a mnoho jich prý zmrzlo. Jedno místo u Jakubovic se podnes jmenuje »Na zmrzlíku.«:
Tyto vzpomínky na staré časy vypravuje Josef Pavelka z Jakubovic, který to slyšel od starého vý­měnkáře Jana Kreuzigra z Dvoru Březne roku 1896.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice divoženky a víly, hřbitovy, pronasledování nekatolických křeštanů, švédské utoky na naši zemi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Jakubovice – vrch Láze – tři šachty, z nichž v každé podle vypravování starých lidí je pochováno čtyřicet Českých bratří, kteří se ne­chtěli zříci své víry – Švédové

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šumpersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

  2. Pingback: kraj Olomoucký – Zábřežsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s