Nové Hrady – Strom svatebčanů

okres České Budějovice kraj Jihočeský

Je 32 metrů vysoký, chlubí se obvodem až 750 centimetrů a k jeho obejmutí se musí sejít osm dětí. 

Statný dub letní, roste na louce nad Lázničkami v Terezině údolí, které získalo svůj název po hraběnce Terezii Buquoyové.

Jeho stáří se odhaduje na 500 až 700 let. Stál na tomto místě ještě předtím, než byl založený park.

V posledních letech se dubu říká Strom svatebčanů. Začali k němu totiž chodit lidé, kteří byli oddáni v okolních obcích. Pod dubem se fotografují a polibky stvrzují svatební sliby.

Dub je stále ve velmi dobrém stavu. Během staletí nebyl vážněji poničen, čemuž napomohla i výhodná pozice na stěně lesa. Když přijde vítr, prožene se pouze údolím a strom nezasáhne. Nyní se o jeho zdraví starají také ochránci přírody. Pravidelně na něj dohlížejí, dbají na odborné prořezávky, vyvázání koruny a ošetření jizev po odlomených větvích.

K Terčině údolí se váže pověst, podle níž by neměli Strom svatebčanů ohrozit ani lidé. „Vypráví o tom, že zdejší údolí ochraňují trpaslíci, skřítci. Kdysi tu prý žil panský správce, který chtěl pokácet stromy kolem své cesty. Jakmile však zaťal sekeru do jednoho z dubů, země se otřásla a jeho stavení se sesypalo. To správce vyděsilo a od dalšího kácení dubů ustoupil. Od té doby se tu již nikdy nikdo nepokusil stromy porazit.

Ochránci přírody tedy věří, že Strom svatebčanů bude stát ještě několik dalších století. „Má k tomu ty nejlepší předpoklady. Když se podíváte na korunu, vidíte, že je zdravá a plná síly. Mech na jeho větvích dokazuje, že je tu čerstvé povětří a stromu nechybí ani živiny. Louka, na které se nachází, je vlhká, dobře zamokřená.“

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice stromy, svatba, trpaslíci a malí lidé. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Nové Hrady – Strom svatebčanů

  1. Pingback: kraj Jihočeský – okres České Budějovice | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s