Červená – Hrubý kámen – posel krále Karla IV zde spadl ze skály – z této skály o posvícení vždy shazován byl kozel, kterému byl přečten ortel smrti a dole čekajícím řezníkem zapíchnut.

okres Ústí nad Orlicí kraj Pardubický

V podhůří Orlických hor na pravém břehu řeky Tiché Orlice 2 km jihozápadně od města Letohrad se nachází osada Červená, až do roku 1950 nazývaná Rotnek, v tomto roce došlo k přejmenování obce a současně i k připojení k městu Letohrad. Dřívější název obce Rotnek vznikl z německého překladu původního „Červený kout“ a to bylo odvozeno od barvy červeného permského pískovce, typického pro oblast, kde se obec nachází.

Téměř celá obec je v zákrytu skály, které se říká Hrubý kámen. Na jejím vrcholu stojí kříž, ke kterému se váže zajímavá pověst o poslovi krále Karla IV. Ten prý v těchto místech spadl ze skály
když nesl při obléhání Žampachu králův vzkaz z Karlovického kopce na Lanšperk a zabloudil.
a jako poděkování, že se při pádu nezabil, nechal postavit na vrcholu skály kříž. Od něho je nádherný výhled do okolí.

V těchto místech bývala prý po roce 1820 i hraběcí besídka, zřízená hrabětem Marcolinim. Ješte v minulém století byl z této skály o posvícení vždy shazován kozel, kterému byl přečten ortel smrti a dole čekajícím řezníkem zapíchnut. Naposled se tento svérázný obřad konal v roce 1865.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice císař král president. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Červená – Hrubý kámen – posel krále Karla IV zde spadl ze skály – z této skály o posvícení vždy shazován byl kozel, kterému byl přečten ortel smrti a dole čekajícím řezníkem zapíchnut.

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Ústí nad Orlicí | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s