Janoušov – Na Žampachu – loupeživý rytíř

Na statku, který stojí na místě bývalé tvrze, říká se dodnes »Na Žampachu«.
Na pustém kopci u lesa mezi Hosticemi a Janoušovem stála před dávnými časy zemanská tvrz obývaná rodem  Žampachů.
Renovovaný, původně selský statek „Na Žampachu“ stojí v nadmořské výšce 630 m o samotě na klidném slunném místě na úbočí předhůří masívu Jeseníků.

Období násilností a loupeživých rytířů se v Čechách datuje už od počátku 14. století. Nechutné zločiny jsou trakřka na denním pořádku a nesužují pouze prosté lidi nebo kupce na obchodních stezkách, ale také kláštery, za jejichž zdmi očekávají lapkové z řad zchudlých rytířů zvláště velkou kořist.
Mužští členové rodu Žampachů vynikali mohutnou postavou a neobyčejnou silou. Povahy byli divoké. I poslední potomek tohoto rodu Jirka ze Žampachů zdědil po otci tyto tělesné a duševní vlastnosti.

K těmto vlastnostem přidružila se ještě touha po bohatství. Chudé, skalnaté stráně a lesy, které byly jeho majetkem sotva stačily k obživě zemana a jeho čeledě. Proto dal se na lupičství. Se svými zbrojnoši číhával v pohraničních lesích na cizí kupce, které olupoval o zboží i peníze.
V celém okolí byl znám a obáván pro svou sílu a moc. Každý hleděl jemu ve všem vyhověti, neboť jinak by draze svou neochotu zaplatil. Jeho vůle platila, odpor zdrtil železnou svou pěstí.
Také považoval za samozřejmé, když se mu zalíbila dcera jakubovického rychtáře, že bude jeho ženou. Přijel na rychtu, kdež oznámil svůj úmysl rychtáři. Ten ovšem ani se neodvážil něco namítat. Slíbil mu dceru a hned umluvili všechno k svatbě. Po odjezdu zemanové zavládl na rychtě smutek. Dcera, když zvěděla komu jí otec zaslíbil, hrůzou ztrnulá. Vyprávělo se na přástkách a besedách mnoho o jeho bohapustém životě a jeho krvavém řemesle. Nedalo se však nic dělat. Rychtář odstěhoval nešťastnou dceru s bohatou výbavou na tvrz. Byla jeho jedináčkem a proto tím krutěji ho dojímal její osud.
Zeman zacházel se svou ženou hrubé. Ta se trápila nad životem svého manžela. Jedinou její radostí bylo, když manžel odejel za svým lupičským řemeslem, rozběhnout se domů. Stalo se však několikrát, že zeman se vrátil neočekávaně na tvrz a nenašel ženy doma. Tu zle řádil, zajel si pro ni do Jakubovic, bil ji a zakazoval jí odcházet bez jeho svolení z tvrze. Čeládka zemanova si však velmi oblíbila svou laskavou paní. Surové zacházeni s ní odsuzovala, ale nikdo se neodvážil ujmouti se své paní, když ji zeman nelidsky trýznil. Jeden ze zbrojnošů zemanových, který často přihlížel jeho řádění, utvrzoval se v odání vysvobodit paní z rukou nelidského zuřivce. Jednou, když se vrátil se svým pánem domů, nebyla paní ve tvrzi. Odběhla navštívit rodiče a netušila, že zeman se vrátil. Rozzuřený zeman čekal na ženu na rovince pod tvrzí, kudy se musela zemanka vrátit. Zbrojnoš ihned tušil úmysl zemanův. Oklikou přibližil se k místu, kde čekal zeman na svou ženu. kryl se za keř s dýkou v ruce.
zemanka utíkala k tvrzi netušíc, že manžel na ni číhá. Když doběhla k němu uchopil ji zeman za vlasy a za hrozných nadávek táhl ji po cestě k tvrzi. Zbrojnoš nepozorován vyskočil a vrazil do zad dýku. Silák Žampach pustil ženu a ještě než klesl probodl svým mečem zbrojnoše. Oba klesli k zemi a skonali.
Na místě, kde byli pochováni, stojí dodnes dřevěný kříž.
Zemanka děkovala Bohu za své vysvobození z hrozného trápení, třebas že bylo vykoupeno smrtí oddaného zbrojnoše.‘ Tvrz prodala sedlákovi Studenému z Janoušova a přestěhovala se k svým rodičům do Jakubovic.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice lapkové doby minula, prokletá láska. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s