Hoštejn – udolí Březné – muniční sklad na konci 2 sv. války

Okres Šumperk , Olomoucký kraj
Hoštejn je nevelkou podhorskou obcí se 450 obyvateli a najdeme ji pod západními vrcholky Zábřežské vrchoviny, asi 8 km západně od Zábřehu, asi 13 km jihovýchodně od Lanškrouna a 16 km severovýchodně od Moravské Třebové.
Obec se rozkládá u soutoku Moravské Sázavy a řeky Březné a v jihozápadní části přírodního parku Březná. Od okrajových částí obce se rozprostírají malebné lesy. Jihovýchodně od obce jsou na kopci pozůstatky po hradu Hoštejn. Kolem jižní části obce vede železniční trať na trase Zábřeh – Česká Třebová.

Po skončení 2. světové války zůstalo na území Československa velké množství nevybuchlé munice, zahrnující nejen letecké pumy či dělostřelecké granáty, ale i celá minová pole. Neodborné zacházení s municí bylo příčinou řady smrtelných zranění. O velkém množství munice, zanechané na našem území, poskytují svědectví různá hlášení docházející na Ministerstvo národní obrany.
Např. „v okruhu železničních traťových velitelství Hradec Králové a Brno se počátkem srpna 1945 nacházelo v různých stanicích celkem 359 vagónů munice a trhavin, které byly postupně převáženy do muničního skladu v Chotěboři-Bílku. Na dělostřelecké střelnici v Jincích bylo 100 vagónů munice. U Veselí nad Lužnicí bylo 200 vagónů munice. Přibližně 300 vagónů munice se nacházelo v okolí Hoštejna, kde bylo polní skladiště Schörnerovy armády”.

V posledních dnech války Němci za sebou při ústupu z Drozdovské Pily ničili veškerou uskladněnou munici, a tak toto malebné údolí nelítostně ničili.

Začátkem roku 1945 sem totiž přišlo asi 300 německých vojáků, kteří až do konce dubna zajišťovali odvoz ohromného množství různé munice do sevřeného údolí Březné. Němci sem tenkrát munice navezli hodně, podle pamětníků jí sem navážely vozy s dobytkem. Bylo tu všechno, od pěchotní munice až po těžké dělostřelecké granáty, odtud pak munice putovala na frontu.

Protože Drozdovská Pila je hlubokém údolí. Byli tak schovaní před bombardéry.
Střelivo zde bylo skládáno po obou stranách cesty do stohů a přikryto jenom lepenkou. Údolí hlídala stráž, která těsně před ústupem 8. května odpálila velké  zásoby munice  do povětří.
Vybuchla jen část munice, zbytek se rozletěl do okolí. Hodně toho ještě našli v roce 1945 Rusové.
Vedle některých domů byla poškozena také pila a objekty Globusu (kulturní dům), částečně také okna kostela a školy. Cesta k Drozdovské Pile byla zničena.
Zůstalo zde mnoho nevybuchlých náloží a střel ještě na mnoho dalších let po válce. Naštěstí mezi civilním obyvatelstvem nedošlo k nějakému smrtelnému úrazu.
Po válce tu měl každý něco doma, babičky kdysi vysypávaly z granátů střelný prach a zapalovaly s ním kamna.

Po válce se rozmetaná munice neřešila – jen se opravila místní komunikace – praci prováděli zajatí němci – mnoho nevybuchlé munice,co se všude válela rovnou zadláždili do místní cesty a zbytek munice umně zamaskovali vždy tam kde o ni zakopli. Výsledek – silnice naprosto nepoužitelná pro provoz skoro dvacet let.
Cesta byla obnovena až v roce 1955.

Velké hledací akce armáda prováděla ještě v 60. a 70. letech a našlo se toho hodně.
Armáda musela vyčlenit v šedesátých letech zvláštní odminovací skupinu a znovu vše metr po metru prohledat,munici odstranit,nebo zničit.Trvalo to celé dva roky.
Ale řešili hlavně munici do děl, tanků a různé miny všeho druhu. O drobné střelivo, kterého zde bylo všude doslova mraky, se nikdo nestaral.
Dosti často se později stávalo, že jednotlivé patrony, zastrkané pod kůrou stromů, časem zarostly.
Vesměs si jich nikdo ani nevšiml, ale jak se taková kulatina dostala na pilu a zde pod katr, tak bylo obyčejně zle.
Katr je našel, zakousl se do nich a obyčejně hned zažehl.
Pod katrem byl všude suchý prach, a tak zdejší pila hořela doslova každou chvíli.
Jen za tu dobu na pile v Hoštejně asi třicetkrát hořelo. Protože se o tomto problému vědělo,tak tam na pile měli i závodní hasicí jednotku – jedinou v Čechách a na Moravě.

Ale pořád se ještě něco objevuje. Nějaké střely či granáty jsou ještě někde v lesích třeba pár čísel pod povrchem, na ty občas narazí koňáci, když stahují dřevo.
Kolik střeliva  se ale v okolí ještě skrývá, nikdo netuší. I po devětašedesáti letech od konce druhé světové války lidé stále nacházejí rezavé střely či granáty. Většina z nich je funkční a při neopatrné manipulaci mohou explodovat.
Letní sezona má zvláštní kouzlo. Houbaři totiž občas do mistní hospody donesou místo hříbků i něco „ostřejšího.
Tady par připadů kdy se něco našlo:
26. dubna 2005
Drozdovská pila – Slušný úlovek se nečekaně podařil pracovníkovi Povodí Moravy poblíž Drozdovské Pily. Poblíž tamního potoka našel celý zbrojní arzenál ještě z dob 2. světové války. „Policejní pyrotechnici určili, že se jedná o dělostřelecké granáty, pěchotní šrapnelovou minu, tisíc kusů velkorážních nábojů a 10 kilogramů nábojů do pěchotních zbraní. Všechnu munici odvezli k likvidaci,“ uvedl tiskový mluvčí šumperské policie Zdeněk Theimer.

Dne 16. 3. 2015 před sedmnáctou hodinou oznámil na policii 43letý muž z Bludova, že v katastru obce Hoštejn v oblasti nazývané Drozdovská pila nalezl za použití detektoru kovu munici. Přivolaný pyrotechnik zjistil, že se jedná o dělostřelecký granát ráže 100 mm a zápalnici. Munice pochází z období II. světové války. Pyrotechnik vše zajistil a převezl k likvidaci. Ke zranění osob nedošlo.

30.3.2015
V sobotu v dopoledních hodinách oznámil na policii v Zábřehu 45letý muž z Ústí nad Orlicí, že na poli u Drozdovské pily nalezl celkem šest dělostřeleckých granátů různé ráže.
Na místo se dostavil pyrotechnik, který uvedl, že se jedná o tři dělostřelecké granáty ráže 10,5 cm, jeden dělostřelecký granát ráže 15 cm, jeden dělostřelecký garnát ráže 7,5 cm, jeden dělostřelecký granát ráže 4,5 cm, jedna rozbuška a jedno počinové pouzdro granátu. Munici zajistil a odvezl k likvidaci.

Nějaká zranění tu byla, ale snad žádné smrtelné. Několik lidí přišlo o prsty, hajnému exploze utrhla ruku, další člověk měl zase potrhané břicho, až mu lezla střeva.  Před lety sem také přijela parta mladíků z Olomouce, našli granát a odvezli si ho domů. Ve sklepě ho pak zkoušeli rozřezat rozbrušovačkou, takže bouchl.

V okolí malé osady Drozdovská Pila se nachází několik dětských táborů, další z nebezpečných střel se po dešti v letě 2014 objevila nedaleko jednoho z nich. Jednalo se o torzo dělostřeleckého granátu s trhavinou, kterou našel na lesní cestě sedmašedesátiletý muž. Převzal si ji policejní pyrotechnik.

Na začatku 90. let se sem začali vracet turicte a zdejší klidné prostředí začali využívat taborové oddíly.
Po důkladném pyrotechnickém průzkumu byly vyznačeny bezpečné lokality a na celé léto se sem každoročně vydávají oddíly z celé republiky.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s