Šumperk – Sanatorium – Žalostný stav sanatorky

okres Šumperk kraj Olomouc

Kdysi výstavní zdravotnické zařízení, pocházející z konce 19. století, s anglickým parkem a sochařskou výzdobou, dnes je to dům který budí hrůzu. Dříve se zde léčili dětští pacienti, dnes se stalo jen cílem vandalů nebo tvůrců hororových video příběhů, které si může každý prohlédnout na YouTube.

Podivné zvuky, tajemná světla a stíny, mlžně postavy, tváře vyhlížející z oken – to vše je opuštěné Šumperské sanatorium.

Podle jedné verze za stav v jakém dnes je může nehoda která způsobila smrt dítěte a od té doby se zde děly strašidelné jevy:
„Období plodnosti“ náhle, ze dne na den, skončilo. Mezi lidmi a pacienty se říká, že za to může především neopatrná sestřička, která jednoho večera nechala po osprchování malého pacienta v koupelně samotného, školák během sestřiny nepřítomnosti záhadným způsobem vypadl z okna. Ani několik měsíců vyšetřování a rekonstrukcí činu nepřineslo vysvětlení, jak se to mohlo stát. Po této děsivé události se do budovy snažilo vedení nemocnice umístit různé léčebny či ambulance. Vždy, když započala ordinační doba, začal se ozývat ze všech stěn pláč malého dítěte, patřící tomu chlapci, který tehdy vypadl z okna. Po několika pokusech investorů tento komplex odkoupit, zůstalo sanatorium prázdné, což přišlo velmi vhod bezdomovcům a dalším zvláštním človíčkům, kteří ji využili pro ubytování.I ti se však po několika měsících raději odebrali na svá původní místa, neboť jak sami řekli, při křiku malého chlapce se prostě spát nedalo!

Bezmála třicetitisícové město Šumperk, leží v malebném údolí řeky Desné pod Pradědovými horami.

Každoročně se prvni vikend červnu vraci zpatky do minulosti, a přesto má své vyznamné pamatky zdevastované. Nejen sanotarium, ale i hřbitov (hrobky jsou zdevastovany a vykradeny), a v sobotině hrobka bratří Kleinů dlouhodobe zde řadily vandalove a když byly chyseni prošlo jim to a mohli ničit dál, třemeský pivovar (nechali zde bydlet cigany kteří čatešně mohou za dnešní stav) a Šumperský zamek na tom neni o nic lepe zhledově, má daleko do podoby zamku. I když jsi prošel rekonstrukcí fasady, tak pekarna pod poštou má hežčí než Šumperský zámek. Navic zámek by mohl mít věž ale tu 19. st. zbourali. Vetší čast z hradeb a městké brany zmizely uplně. Nedavné době zbouraly další šumperskou pamatku, altan bývalé panské zahradě a zas mají hluboko do kapsi aby ten samý znovu postavily. Šumperští radní pro změnu k lepšimu nedělaji nic, nejen ti co byli ale i ti co jsou! Naopak podporuji např. stavbu na fialové ulici, na misto domu který by mohl slohově zapadnou do Šumperka tu vyroste hranatá moderní zrůdnost.

Od začátku 90. let je objekt prázdný. V roce 1995 jej získala šumperská nemocnice jako součást privatizovaného majetku.

Poté se areálu „zmocnilo“ nové vedení čerstvě zprivatizované šumperské nemocnice a tím začal jeho zánik. Neschopnost (nebo možná naopak všehoschopnost) těchto lidí a jejich chorobná spekulativní touha po zisku „Sanatorku“ definitivně pohřbí.

V minulosti se objevilo několik nápadů, jak by bylo možné objekt využít, například jeden čas se o něj zajímala zahraniční charitativní organizace, spekulovalo se také o tom, že by zde mohl být hotel.

Za požadovanou cenu areál nikdo z – toužebně vyhlížených – zahraničních investorů (nejvíce se mluvilo o Italech) nekoupí a odrazuje, samozřejmě, i velká finanční náročnost rekonstrukce. Nejprve tedy o víkendu tajemně mizí sochy ze schodiště mezi průčelím hlavní budovy a jezírkem s ostrůvkem pod ní. Potom se nepochopitelně nakupuje několik kilometrů nových měděných trubek pro rozvody medicinálních plynů, které se vzápětí také ztrácí.

Za neuvěřitelné peníze je celý areál – zcela zbytečně – nově oplocen. A jistě jen náhodou jsou současně stejně oplocena i obydlí některých vedoucích pracovníků nemocnice. Mizí dětské hřiště s kolotočem a prolézačkami, ruší se kotelna s parními kotli na lehký topný olej a ruší se i provoz ve sklenících zahradnictví, které zásobovalo zelení zdravotní zařízení celého Šumperska. Dnes zde zůstávají ponuré ruiny kdysi hrdé budovy, určené k demolici, rozbitá vrátnice,zničené venkovní osvětlení, chátrající bytové objekty a „pýrem, lebedou i bolševníkem“ zarůstající park. V interiéru hlavní budovy, kde už snad nezůstalo celé jediné okno, se povalují lékařské karty s osobními údaji pacientů i plynové masky. Chátrají i objekty s byty. Uvnitř už vůbec není co ukrást, rozbitými okny se prohání vítr a střechou zatéká. Opuštěná budova se před časem stala vyhledávaným útočištěm bezdomovců i narkomanů, ruina již ale neláká ani je. Možná mají obavy, že by se zdevastovaná budova mohla zřítit. „Objekt je sice zabezpečený, ale s bezdomovci tam problémy byly. Vedení šumperské nemocnice vždy požádalo o jejich vykázání. Bývalo to poměrně často, ale nyní je už řadu měsíců klid.

Sanotarium mohlo mít středoevropský vyznám, ale místo aby bylo chloubou tak je velmi ubohem stavu. Budova je už skoro 120 let stará. Takže má už něco za sebou, defakto 100 let provozu. Neni to žádná mladice, špič babicka, takže dalo by se chapat že nebude zrovna nejlepším stavu ale přesto za ubohý stav nejvíc můžou majitelé že neměly dostatek financí, a přestavby že se nezachoval původní zhled.

Nemocnice se rozhodla misto oprav radci zbourat.

Stav objektu je havarijní, takže budovu čeká demolice. „Budova je velmi špatném stavu a není možná její rekonstrukce. Nyní hledáme firmu, která jí zbourá. Tak se rozhodli 2009 ale sanatorium pořad stojí.

Je pravda budova je už hodně statisky narušena ale už není pravda nepujde už opravit. Jen její rekonstrukce bude tak nakladna že levnější je zbourat. Jestli tak lečí nemocnice pacienty a ja se přesvětčil že ano, tak místo aby vás vylečily budete na tom o hodně hůře. Personal Šumperské nemocnice hotová hrůza ze skušenosti partnerky z porodnice jak se tam chovají k pacientum. Už nikdy víc radči že půjde příště do Olomouce. A v Šumperku už rodila 4x.

Při rekonstrukci bude hodně bouraní. Bude to velmi hodně stát tolik nemá ani vlastník který vlastní i Šumperskou nemocnici, tolik nemá ani radnice která nezvladla ani obnovu altanu natož jak by měla potom tedy zvladout sanatorku.

Samotná hlavní budova sanotaria byla postavena v roce 1899 podle návrhu šumperského architekta Heinricha Poppa. Autorem podoby parku byl Engelbert Zdenek, rovněž ze Šumperka dal podobu i ostatním Šumperským parkům.

Projektovaná léčebna, vycházející z upraveného návrhu vídeňského architekta Seiferta, měla původně švýcarský architektonický ráz, ale ten zmizel při četných stavebních úpravách a přestavbách, z nichž první byla zahájena již v roce 1925. Zřejmě i proto se „Sanatorka“ nikdy neobjevila na seznamu památek, což se pro ni nakonec stalo osudné. Sanatorium tak radni a stavební uřad a lidé tim že neměly dostatečné finance při přestavbě už davné minulosti už v době kdy fungovalo sanotarium normalně ale neměly na to aby sanatorka fungovala tak jak pro ten učel byla postavena – jako lazeňská budova pro bohaté, ale zdůvodu že se bohatí nedostavili, opustil se původní plan něco jako lazňe v Jeseníku, tím i její vyznam začal postupně opadat a to odsoudilo k zaniku Sanatorka i tim že z nedostatku financí nebylo přestavbou zachovano, spoustu prvků které tvořily původní švýcarský raz, který nahradil moderní fadní vzhled. Jinak by sanatorium bylo na seznamu statem chraněných pamatek.

Jinak architektura z doby před valečné v švycarském stylu v Šumperku je k vidění.

Za špatný stav tedy nemůže to že
budova sanatoria byla postavena v blízkosti Šibeničního vrchu a Čarodějnické planiny, tedy místy smutně spojenými s čarodějnickými procesy a následnými výkony trestů smrti nad „služkami ďábla“. A byli zde odsouzeni i ti co jsi v minulosti ještě před čarodějnickými procesy zasloužily trest za své zločiny. A pravě proto že tito lidé nebyli hodni pohřbeni na normalním hřbitově je docela možné že někteří byli pohřbeni nedaleko šibenice. Možná dosut někde okolí sanatorky je zapomenutý hrob.

I když jsou lide co jsou citlivý a vnimají že to je místo které zažilo i ty špatné situace. Jenže takový je život, neděje se jen to dobré ale i to zlé. A taková skušenost např. Šibenice je jak zraňení, otevřená rana kterou je třeba zahojit. A sanatorium bylo zlepšení toho místa ale jen se to uplně nepovedlo, lidé často se do něčeho spusti mysli to dobře, ale něco se nepovede a uplně se to pokazí.

Kdysi se zamyšlelo že zde bude hřbitov. Ale bylo to zamitnuto že by skazil výletní krajiný raz. Ale rozhodně by sem víc pasoval ten hřbitov kdyby jeho středem ale byla stavba kostela. Bylo by to lepší než žalostný stav sanatoria. A pro hřbitov by to bylo lepší že by byl v mistě turistického ruchu, neboť tím by neustale byl na očích prochazejícím, tim padem chraněn před lidmi co umyslně ničí a vykradají hroby.

Zustava nezodpovězena otazka jak je možné že je takovem stavu? Je to jen nahodný sled události? Zůstava ještě jedna možnost že se tim mělo něco ututlat, možná někde tam i po letech čeká smrt, možna někde tam ještě nachazí se vir tubery nebo jiné tajemství co se mělo ututlat.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s