Cvikov – Detska lecebna tuberkulozy

Léčebna se nachází v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory v libereckém regionu asi 1 km severně od města Cvikov v okrese Česká Lípa.

V roce 1908 se Spolek pro plicní choroby ve Cvikově usnesl, že založí ústav pro léčení tuberkolózy. Vybral pozemek pod Kalvárií a koncem roku 1910 dokončil stavbu Českého zemského jubilejního ústavu pro skrofulosní děti. V bývalé restauraci byla správa ústavu a kanceláře. Finančně akci zajišťoval stát. Prvním vedoucím lékařem byl císařský rada Dr. Horner, ošetřovatelskou službu vykonávaly sestry z řádu Vincenta de Pauly.

V roce 1926 bylo zařízení přejmenováno na Zemský ústav pro tuberkulózní děti a mělo 30 pacientů v zimě a 60 v létě. Za tři roky začala rekonstrukce starých a stavba nových pavilonů tak, že v roce 1934 byly budovy dokončeny. Léčebna měla tehdy 200 lůžek a patřila k nejmodernějším ústavům svého druhu ve střední Evropě.

Po mnichovských událostech se děti i český personál odstěhovali do zemského ústavu v Luži a objekty později sloužily jako německý válečný lazaret. Po válce se zařízení vrátilo svému původnímu účelu, léčení tuberkulózy dětí, ovšem značně sešlé a zanedbané. Díky úsilí zaměstnanců i zásluhou darů ze Švýcarské mise mohli v listopadu 1945 přijít první pacienti. V roce 1947 zde byla ustavena odbočka Masarykovy ligy proti TBC, předsedou se stal tehdejší vedoucí léčebny Dr. Tilšer.

Po snížení výskytu onemocnění tuberkulózou se v roce 1961 zařízení změnilo v Dětskou léčebnu pro nespecifická onemocnění plic a horních cest dýchacích se 150 lůžky. Od července 1991 je Dětská léčebna samostatnou příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Liberecký kraj. Děti v doprovodu blízké osoby jezdí do naší léčebny již od roku 1990.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice tuberkuloza. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s