Jablunkov – sanatorium – leceni tuberkulozy

okres Frydek-Mistek kraj Moravskoslezky

Městečko Jablunkov leží na soutoku Olše a Lomné a dnes má kolem šesti tisíc obyvatel. Vzniklo na obchodní cestě mezi Slezskem a Uhrami, kde byl odpradávna čilý obchodní ruch, ale také nebezpečí vpádů
loupeživých band a cizích armád.

Jablunkov leží v okrese Frýdek-Místek a je nejvýchodnějším městem v České republice.

Moravskoslezky kraj je neblaze proslulý s trvale velmi špatnou kvalitou ovzduší.
Přesto zde postavily léčebnu tuberkulózy, pro kterou vždy se vybíralo všude jinde to nejlepší místo.

V Moravskoslezském kraji v roce 2014 bylo lidí nakažených tuberkulózou tolik že region se dostal nad
celorepublikový průměr. Desítky nových pacientů skončily na uzavřeném oddělení Sanatoria Jablunkov.

Ne každý dlouhé „vězení“ vydrží.

léčba je zdlouhavá. Každý pacient musí strávit v léčebně podle vyhlášky minimálně dva měsíce, takových je většina. Ale při větším rozsahu nákazy jsou lidé v léčebně třeba i půl roku, ve zcela výjimečných
případech až tři čtvrtě roku. Ne každý tak dlouhé „věznění“ vydrží. Bez cigaret a alkoholu.

Sanatorium Jablunkov a.s. je jediným poskytovatelem léčby tuberkulózy plic pro celý Severomoravský kraj. Jedná se o oddělení se zvýšeným výskytem infekce, proto se jeho provoz řídí zvláštními hygienickými předpisy.

V zimě 1923 a na jaře 1924 prováděla fryštátská pojišťovna na Těšínsku terénní a klimatický výzkum, aby nalezla vhodné místo ke stavbě léčebného ústavu pro své tuberkulózní členy a jejich rodinné příslušníky. Lékařští poradci doporučili buď Dolní Lomnou, nebo Nýdek v Těšínských Beskydech. Shodou okolností se dozvěděl ředitel pojišťovny Lev Kazík o zajímavé závětí jablunkovského lékaře MUDr. Josefa Sikory. Oblíbený lékař Sikora odkazoval objekt někdejšího velkého mlýna v osadě Lazy nejmenované instituci k přeměně na ústav s čistě humánním posláním. Zakladatelem původní léčebny v Jablunkově se tak stala Okresní nemocenská pojišťovna ve Fryštátě. Z důvodů sporů mezi městem Jablunkovem a Okresní nemocenskou pojišťovnou ve Fryštátě o pravoplatnosti darovací smlouvy převzal dnem 1. ledna 1925 nově zřízenou léčebnu pro 38 lůžek spolek veřejného charakteru „Slezská Humanita v Orlové“.

Dne 29. června 1927 byl položen základní kámen pod první budovu tzv. Johanisův pavilón (na počest tehdejšího ředitele Ústředního svazu nemocenských pojišťoven se sídlem v Praze). V neděli 23. prosince 1928 byl tento pavilón s kapacitou 120 lůžek otevřen.

4. října 1938 se jablunkovské sanatorium dostalo pod polskou okupační správu. Koncem roku 1939 jej převzali Němci, aby zde v květnu 1940 zřídili vojenský lazaret (asi dvě třetiny kapacity). Zbytek sloužil německým civilistům nemocným tuberkulózou. Válečná doba velmi těžce poznamenala celý areál. Kruhové arboretum bylo poškozeno vybudováním mohutného kříže z červených cihel. V parku bylo na různých místech vykopáno 22 krytů pro vojenskou techniku. Vzácné jehličnany byly používány jako vánoční stromky a ozdobné chvojí.
Půvabný otevřený prostor s trávníkem a ozdobnými záhony se proměnil v „apelplatz“ v nástupní prostor před žerdi s nacistickou vlajkou. Ztráty způsobené válkou byly nedozírné. Sedmdesát členů spolku Humanita pro zemi Moravskoslezskou zahynulo v koncentračních táborech a na popravištích. O stavu, v jakém sanatorium zůstalo, svědčí i citát ze zprávy o činnosti sanatoria v letech 1939 – 1949: „…Němci odvezli všechno, co nebylo přibito nebo připevněno. Ubohost špinavých zdi, zničených podlah, nátěrů, instalací a rozbitých oken vynikla tím více…“. Rovněž park utržil těžké rány: nezůstalo skoro nic z bohatého sortimentu trvalek, pryč byla většina parkových růží, z dendrologické sbírky zmizela asi třetina všech druhů, v obrovském areálu léčebny nebyla snad jediná dřevina bez poškození.

Obnova válkou poničeného sanatoria trvala téměř rok. Teprve v únoru 1946 se do pavilónu B nastěhovali první pacienti.

Dnes Sanatorium Jablunkov, a.s. je lůžkovým zdravotnickým zařízením regionálního charakteru. Vlastníkem je Moravskoslezský kraj. Sanatorium Jablunkov poskytuje následující zdravotní péči: Lůžkovou:
– oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí
– oddělení léčebny dlouhodobě nemocných
– jednotka ošetřovatelské péče Ambulantní péče:
– plicní ambulance
– rehabilitační ambulance
– pracoviště RTG

Do Sanatoria Jablunkov místní lékaři poslaly pacienty s podezřením na tuberkulózu. Ukázalo se však, že příčinou stejných potíží byla jiná mykobakterie (Mycobacterium kansasii), která je specifická pro zdejší region, především hornické Karvinsko. Mykobakterie, která se vyskytuje jen na třech místech světa, přežívá nejčastěji v rozvodech vody v dolech. „Nemoc se léčí podobně jako tuberkulóza, delším
užíváním kombinace několika antibiotik. Není však přenosná z člověka na člověka. Pacienti byvají nejčastěji horníci, nebo horničtí důchodci ale někdy i lidé, kteří na šachtě nikdy nepracovaly.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice tuberkuloza. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s