Praha – Thomayerova nemocnice, neoficiálně též Krčská nemocnice – leceni tuberkulozy – třípatrové podzemní chráněné zdravotnické pracoviště pro 70 pacientů v železobetonovém krytu

Thomayerova nemocnice, neoficiálně též Krčská nemocnice či Nemocnice Krč, dříve původním názvem Masarykovy domovy) je velké zdravotnické zařízení, které se nachází v Praze 4-Krči na okraji Kunratického lesa na břehu Kunratického potoka při bývalé Budějovické, nyní Vídeňské silnici.

Thomayerovy nemocnice, patří mezi největší zdravotnická zařízení v České republice.
Thomayerova nemocnice je moderně se rozvíjející klinické centrum, kde se poskytuje specializovaná
medicína na velmi vysoké úrovni a které současně poskytuje zázemí odborníkům z mnoha lékařských oborů.

Zařízení vzniklo za 1. československé republiky jako ústav sociální péče hlavního města Prahy.
Stavba byla provedena v letech 1926 až 1928.

Ve své době se jednalo o jedno z nejmodernějších zařízení tohoto typu v Evropě.
Zařízení mělo celkově 3260 lůžek.

Brzy po válce bylo rozhodnuto, že celé zařízení bude postupně přeměněno ve velkou nemocnici a název Masarykovy domovy se stal z politických důvodů nepřijatelný. Oficiálně se tak stalo 26. května 1954 v den 100. výročí narození významného českého lékaře profesora MUDr. Josefa Thomayera, zakladatele české interní medicíny, který se jako první v Čechách zajímal o neurologii a bakteriologii. Byl autorem řady příruček a učebnic, své vědecké práce publikoval také ve Francii a Německu.

Thomayerova nemocnice vybudovala v Česku ojedinělé oddělení hrudní chirurgie, které převezme péči o nemocné s plicní a mimoplicní tuberkulózou a plicními mykobakteriózami z celé republiky.

Vysoce infekční pacienti tak budou operováni v sálech, které jsou určeny pouze pro ně.
Centralizací péče klesne riziko infekce pro ostatní pacienty i zdravotnický personál. „Na oddělení jsou tři operační sály, 15 lůžek standardních a sedm lůžek JIP. Oddělení provede všechny chirurgické výkony k zjištění nemoci u pacientů s podezřením na TBC,“

Specializované oddělení vzniklo právě v této nemocnici, protože zde je také největší plicní klinika v ČR se speciálním oddělením pro léčbu multirezistentní TBC, na niž neúčinkují běžné protituberkulózní léky.

Zvláštností je zde třípatrové podzemní chráněné zdravotnické pracoviště pro 70 pacientů v železobetonovém krytu, sloužící jako protijaderný kryt vybudovaný letech 1952 – 1961. Tato podzemní nemocnice, která do roku 1990 patřila mezi přísně utajované objekty.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice tuberkuloza. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s