Časlav – Páni z Chlumu – odňal král Přemysl Otakar II.

Přemysl Otakar II. (1253 – 1278) obeslal před pražský soud všecky vladyky a šlechtice, kteří si svou věrností ke králi Václavu I. statky vynutili, a protože tato dědictví nebyla zpupná, tj. svobodná, nýbrž zápisně královská, odňal jim je. Mezi mnohými byl i Bleh, který tak Čáslav ztratil.

Bleh původně sídlil na Čáslavském hradě, ale král Přemysl Otakar II. mu po založení města Čáslavi v r. 1276 úřad odňal a asi jako náhradu mu daroval rozsáhlou zalesněnou oblast, kde potom vznikl i hrad Chlum.

Předkové pánů z Chlumu přesídlili sem z Litoměřicka a mocný vladyka Bleh, zvaný Velký Bleh, založil asi roku 1260 na hradišti, které bylo osídleno již asi v pravěku, mocný hrad Chlum. Rod pánů z Chlumu byl v dědičném držení úřadu župy čáslavské a v určitou dobu i v držení čáslavského Hrádku. Historických pramenů z té doby je velmi málo, ba lze říci, že jen několik nejasných zmínek.
Zápisným držitelem Čáslavě (Hrádku a podhradí) byl tedy po r. 1248 mocný šlechtic jménem Bleh.
Pravděpodobně toto držení získal buď on nebo již jeho předchůdci od krále Václava I. (1230 – 1253) za pomoc proti odbojnému kralevici Přemyslovi, králi poskytnutou. Páni z Chlumu byli tehdy nejmocnější rodinou župy čáslavské. V době, kdy Chlumští dostali proboštství zbýšovské, psali se z Chlumu a Košumberka. Je více než pravděpodobno, že Bleh jako držitel Čáslavě vykonával i úřad župana župy čáslavské, jejíž rozlehlost byla veliká (její hranice: na jihu zemská hranice, řeka Sázava, Železné hory, Labe, Vysoká u Kutné Hory).

Mnohem pozdější zpráva hovoří o tom, jak bylo rozsáhlé zboží pánů z Chlumu 20. 1. 1417, když
jeho držitel Beneš z Chlumu nabyl let, rozděleno takto:
1) Jan dostal hrad Chlum, Dědice, tvrz Smrčany, Suchotlesky u Hraběšína, Šebestěnice, Dobrovítov, Chvalovice, Zahrádku, tvrz Hrádek (u Podmok), Hostovlice, tvrz Radoňov, Čejkovice a kostelní
podací v Okřesanči, Dobrovítově a Radonově.
2) Diviš a Vilém dostali spolu hrad Košumberk, městečko Luži s podacími na Chrudimsku.
3) Beneš dostal tvrz Podhořany, Březinku, městečko Jeníkov s podacím, Římovice, Vlkaneč s podacím a Šítov.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s