České budějovice – čeče z budějovic – král Přemysl Otakar odňal Budějovice

 Přemysl Otakar II. koupil od Čéče z Budivojic, vsi ležící severně od pozdějšího města, pozemky na soutoku Vltavy s Malší a roku 1265 založil město. Mělo se stát oporou královské moci proti jihočeskému šlechtickému rodu Vítkovců. I tehdy se vytyčovaly stavební přímky, a to dostal na starost zvíkovský purkrabí, rytíř zvaný německy Hirzo a česky Hyrš nebo Hyř. Začalo se stavět na místě močálovitém, rozbrázděném četnými rameny obou řek.

Jeho předek Čéč byl 1172—1183 nejvyšším dvorským sudím. Týž úřad zastával 1205—1216 i jeho příbuzný Budivoj ze Železnice, jemuž Přemysl Otakar II. daroval území na pravém břehu Vltavy při soutoku s Malší. Severně odtud v místě přechodu dálkové obchodní silnice přes vltavský brod vznikla v 1. pol. 13. století osada Budivojovice s kostelem svatého Prokopa a sídlem vlastníka. V roce 1263 Budivojův syn Čéč se souhlasem manželky Guty postoupil blízkou osadu Záboří klášteru ve Vyšším Brodě. Krátce nato se území na soutoku dostalo do rukou krále Přemysla Otakara II., který na něm 1265 založil
nové královské město, pojmenované po starších Budivojovicích. Čéč s druhou manželkou Giselou,
dcerou Hadmara III. z Kuenringu, pak sídlil na hradě Velešíně, bývalém královském majetku, a ještě 1270 používal pečeti s označením z Budivojovic.

Panu Čéčovi odňal král Otakar Budějovice, kde nové město vystavěl a dal mu za ně Veliš u Jičína a synu jeho též Čéčovi za Veliš dal Václav III. Olešnou v horách.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s