Kladsko – Havel z Lemberka – Rodu Markvarticů odebrané kralem Přemyslem Otakarem II.

Rod Markvarticů, svůj rozsáhlý majetek získal za službu Přemyslovcům od 12. století.

Havel z Lemberka (*? – † snad 1255) někdy též zvaný jako Havel z Jablonné, byl český šlechtic, zakladatel hradu Lemberk nedaleko Jablonného v Podještědí. Vzešel z rodu Markvarticů a stal se zakladatelem rodu Lemberků.

Jeho panství bylo ze západu ohraničené Lužickými a od východu Jizerskými horami.

Je znám i díky své manželce Zdislavě z Lemberka, svatořečené o sedm století později v roce 1995.
Povídalo se o ní, že pět mrtvých vzkřísila, mnoho slepých prosvítila a drahně chromých a malomocných uzdravila.

Spolu založili v roce 1237 opevněný klášter a městečko se špitálem Český Dub, kde také Zdislava léčila. Další, dominikánský klášter založili roku 1250 v Jablonném. Zdislava zemřela na tuberkulózu.
Tuberkulózu k nám přinesly Cyril a Metoděj
Cyril se nakazil na misii u Chazarů, na tuberkulózu umřel asi až po 8 letech, mezi tím byl vlastně roznašeš nemoci. Takže později někteří kteří potporovali slovanský způsob bohuslužby podlehli na tuberkulózu např. Král Přemysl Václav II. , stejně jako jeho matka Kunhuta, Eliška Přemyslovna byla dcera českého a polského krále Václava II., a sv. Zdislava,

Patřil k předním osobnostem na dvoře krále Václava I., byl jeho věrným stoupencem i za sporů s jeho synem Přemyslem v letech 1247 – 1249.

V listopadu 1248 Přemysl táhne do severních Čech plenit majetky Boreše z Rýzmburka. Boreš společně s Havlem a Míšňany ale uštědřují v nočním boji u Mostu Přemyslovi významnou porážku.

Za své věrné služby dostal funkci kladského kastelána a také i jakéhosi dozoru nad markrabětem Přemyslem po potlačení jeho povstání.

Havel je doložen v listopadu 1253 v Praze (na dvou listinách), což může být spojeno s holdováním české šlechty novému králi – Přemyslu II. To jsou také poslední listiny, ve kterých se Havel
objevuje. Zřejmě brzy poté umírá. Bohužel tak nezjistíme, zda by byl postižen jako bývalý významný Václavův stoupenec nemilostí jeho syna (Boreš přišel o svůj úřad komorníka a byl i na čas vězněn). Zdá se, že ano, protože Havel měl za své služby během povstání získat Kladsko, a to mu mělo být také v roce 1253 po nástupu Otakara II. odňato.

Havel se svou paní Zdislavou měl tři syny a dceru, kteří se zprvu všichni psali s přídomkem „z Lemberka“.

Nejstarším synem byl Havel II. z Lemberka, který zastával v letech 1266 – 1269 na dvoře Přemysla Otakara II. funkci nejvyššího číšníka.

Nejvyšší číšník (latinsky summus pincerna), zpočátku jen číšník patřil k dvorským úřadům (dignitates), které původně měly zabezpečovat hospodářství a chod domácnosti i dvora panovníka.

Havel II. z Lemberka držel panství Kladské, které mu však král později odebral.

Ve znaku města Kladsko je bílý dvouocasý lev se zlatou korunou v červeném poli. Tradice přisuzuje
udělení znaku králi Přemyslu Otakarovi II. v polovině 13. století.

Kladsko součástí českého státu. V 11. století bylo Kladsko předmětem sporů mezi Přemyslovci a Piastovci, kteří jej dokonce roku 1003 nakrátko opanovali. Kladským mírem, který byl uzavřen mezi českým knížetem Soběslavem I. a polským knížetem Boleslavem III. Křivoústým roku 1137 se Kladsko stalo natrvalo součástí Čech.[11][12] Od konce 12. století začala v podhradí vznikat trhová ves
obývaná Čechy, severně od dnešního náměstí vznikalo německé osídlení.[13] Dalším impulsem ke kolonizaci byl příchod řádu Johanitů do Kladska roku 1169.[14] Kdy se z trhové vsi v podhradí stalo město nevíme přesně, neboť lokační listina se nám nezachovala. Někteří historici soudí, že se tak
mohlo stát už roku 1223. První zmínka o kladském rychtáři pochází z 29. března 1275. [15] Jedná se tedy o vládu Přemysla Otakara II. Josef Žemlička ve své publikaci Přemysl Otakar II. král na rozhraní věků (str. 211-212) píše:
„Městská obec převzata králem se formovala v příhraniční Žitavě (Zittau), v polovině 13. století
se počal rozvíjet městotvorný proces v kladské kotlině, na předním místě obec pod hradem Kladsko.“ Na kladském hradě řídili správu kraje královští purkrabí.[16] Středověká lokace města mu dala půdorys, který byl s malými změnami zachován dodnes.

Po prohrané První slezské válce bylo roku 1742 Vratislavským mírem Kladské hrabství odtrženo od Čech a připojeno jako země s zvláštním postavením do Pruska.

Uzemí bývalého Kladska spolu s městem připadlo rozhodnutím spojenců po 2. sv. valce Polsku, ačkoliv si oblast nárokovalo z historických i národnostních důvodů Československo. Vznikl tak Československo – polský spor o Kladsko, který vysídlením Němců a Čechů a přílivem Poláků z východu skončil ve prospěch Poláků.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Polsko. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s