Míšeň – vojenského tažení do Čech – válečné útoky zahalene do roucha náboženského

Sasko – Míšeň vděčí za své založení německému králi Jindřichu I., který nechal na zdejší skále zbudovat hrad během svého vojenského tažení do Čech roku 929.

Zdejší hrad nesl jméno „Misnia“. Pod jeho hradbami se nacházela původně slovanská vesnice „Meisa“ (pojmenovaná dle stejnojmenného potoka), jež byla germanizována a postupně rozšiřována, až se z
ní stalo na konci 12. století sídlo městského charakteru.

Míšeňské biskupství bylo založeno roku 968 a zaniklo během reformace.
V roce 1346 se biskupství rozkládalo na území vymezeném z jižní strany Krušnými a Jizerskými horami, na východě řekami Kwisa a Bobr, ze severu ohraničeném Odrou, Lužickou Nisou a na severozápadní straně Sprévou.

Ke snahám zdejších biskupů patřilo podrobení pohanských Lužických Srbů.

Polabští a baltští Slované byli vystaveni útokům svých bojechtivých západních sousedů, kteří svoje válečné útoky halili do roucha náboženského.

Pokřesťanění slovanských krajin se dostal do rukou germánských Franků a jejich následovníků Němců, kteří nepřicházeli k dosavadním pohanům s láskou, s jakou naproti tomu přicházeli věrozvěstové slovanští, na příklad Cyril a Methoděj, ale přicházeli do krajin slovanských s mečem. Proto také neměli ve svých misiích tolik úspěchu. Vždyť za misionáři přicházeli pak němečtí vojáci. Proto také bylo tolik odporu ke křesťanství mezi Slovany.

Konec Míšenského biskupství:
Když se v blízkém Wittenbergu začalo rozmáhat protestanství vedené Martinem Lutherem, patřil míšeňský biskup Jan VII. Schleinitz (1518– 1537) k jeho hlavním odpůrcům, nicméně úspěchy nekatolíků byly tak veliké, že míšeňskému biskupství postupně hrozil zánik.

Poslední z jeho biskupů Jan z Haugwitzu (1551–1581) podal svou demisi a na základě dohody se saským kurfiřtem Augustem přešel k luteránství, následně se oženil a odešel na zámek Ruhetal poblíž Mögelnu.

Biskupství bylo roku 1666 definitivně zrušeno a jeho majetek, a to jak finanční, tak movitý, předán především vzdělávacím institucím (školám).

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s